Słownik

heroina

Nazwy slangowe: hera, kompot, towar, brown, brown sugar. Jest produktem półsyntetycznym, wprowadzonym po koniec XIX w. jako silny środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i przeciwastmatyczny. Heroinę otrzymuje się w procesach chemicznych z nieoczyszczonej morfiny. W zależności od stopnia oczyszczenia ma postać białego lub beżowego proszku. Najmniej oczyszczona heroina to tzw. brown sugar - zawiera 15-40% środka odurzającego.

Wygląd i sposób podania


Kompot – ciemny płyn przypominający herbatę (zawiera 60-80% heroiny), brown sugar - brązowawe kryształki (15-40% heroiny). Najbardziej oczyszczona postać heroiny wygląda jak biały proszek. W sprzedaży detalicznej może być łączona z mąką, talkiem, cukrem czy sodą oczyszczoną, zaś kompot – z herbatą. Pakowana jest w torebki plastykowe lub folię aluminiową. Może być przyjmowana dożylnie, doustnie, jako tabaczka (wchłania się przez błony śluzowe), lub przez wdychanie oparów.

Działanie:


Jednorazowe przyjęcie: przy przyjęciu dożylnym następuje prawie natychmiastowy (w ciągu kilku sekund) kilkusekundowy stan ekstazy tzw. "kop", "wejście", euforia, błogostan, odczucie harmonii ze sobą i światem, poczucie, że problemy nie istnieją, biorący żyje w świecie własnych, radosnych przeżyć, zupełnie odizolowany od rzeczywistości. Pojawia się rozluźnienie i senność.

Objawy uboczne: wymioty, uczucie ciepła, świąd, zwężenie źrenic, osłabienie reakcji na światło, zaparcie, trudność z oddawaniem moczu, przy dużej dawce - spowolnienie ruchowe, zaburzenia mowy. Objawy te nie są dla osoby będącej pod wpływem narkotyku w żaden sposób uciążliwe, mogą nawet jej sprawiać przyjemność.

Zatrucie: zaburzenia pracy serca, zmiany ciśnienia, ból głowy, zapaść.

Gdy przestaje działać:


Heroina przestaje działać po ok. 10-12 godzinach. Pojawia się chęć zażycia kolejnej dawki. U osób eksperymentujących, nie uzależnionych, w początkowym okresiebrak odczuć nieprzyjemnych.

Skutki przewlekłego stosowania


Następuje szybki wzrost tolerancji i silne uzależnienie psychiczne. Narkotyk zostaje włączony do przemian metabolicznych organizmu poprzez oddziaływanie na receptory opiatowe. Stąd można spotkać osoby uzależnione, przyzwyczajone do dużych dawek, rzędu 0,5 g. Po kilku godzinach (np. 5-8) osoby te zaczynają odczuwać objawy abstynencyjne: uczucie rozbicia, lęk, niepokój, silne bóle stawowo-mięśniowe, dreszcze, poty o specyficznym, mdłym zapachu, nudności z wymiotami, jadło- i wodowstręt (również niechęć do wchodzenia do wody), biegunki, bezsenność, rozdrażnienie, ziewanie, kichanie, łzawienie, bóle brzucha, wzrost lub spadek ciśnienia, przyspieszona lub zwolniona praca serca. Większość objawów abstynencyjnych zanika po 2-3 dniach. Po 8-10 dniach organizm jest odtruty do tego stopnia, że zaczyna znów reagować na małe dawki.