Reklamy
Katalog
- Tomasz Górski, Picie kontrolowane - rosyjska ruletka
Ta historia nie ma początku, bo alkoholicy zawsze chcieli pić mniej. Tylko nieliczni pragnęli całkowicie rozstać się z butelką.
- Bartłomiej Dzik, Czy „uzależniony” znaczy „gorszy”?
Nigdy w życiu nie wypaliłem nawet jednego papierosa. Dym papierosowy sam w sobie wydaje mi się raczej nieprzyjemny.
- Zbigniew A. Grochowski, Kilka przemyśleń na temat tak zwanego "picia kontrolowanego"
Z uwagą śledzę dyskusję na temat tego, co nazywane jest po polsku "piciem kontrolowanym". Dobrze się stało, że ten temat został poruszony.
- Damian Zdrada, Mechanizmy uzależnienia czy kryzys rozwojowy?
Kiedyś w moim rozwoju zawodowym przyszedł moment, gdy zdecydowałem się przyjmować pacjentów uzależnionych od alkoholu również w gabinecie prywatnym.
- Damian Zdrada, Odwykowy teatrzyk terapeutyczny
Spotkałem ostatnio intrygującego terapeutę uzależnień. Wypowiedzi jego na tyle mnie zaciekawiły, że ubrałem rozmowę z nim w formę wywiadu.
- Damian Zdrada, Poczucie winy w uzależnieniu od alkoholu - zbawienie czy dramat?
Alkohol jest substancją chemiczną, której użycie w normalnym, codziennym rozumieniu daje pozytywne efekty: rozluźnienie, odprężenie, relaks - to tylko niektóre z przymiotów, jakich można użyć opisując efekty działania alkoholu.
- Zbigniew Grochowski, Przed alkoholem
Dominujące obecnie poglądy na temat przyczyn uzależnienia opierają się na założeniu, że osoby zdrowe piją alkohol z tych samych powodów, co osoby, które w przyszłości się uzależnią, oraz, że częste i nadmierne spożywanie alkoholu przez osobę uprzednio zdrową prowadzi do uzależnienia.
- Damian Zdrada, Strażnik abstynencji czy psychoterapeuta?
Oto do poradni przychodzi nowy pacjent. W rejestracji podaje dane, panie rejestratorki zakładają mu historię choroby.
- Damian Zdrada, Wartości zdehumanizowanego świata
Zanim zdecydujesz się przeczytać ten artykuł, zastanów się proszę nad pytaniem, które ma kolosalne znaczenie dla dalszej treści materiału oraz pomoże Ci ustalić w ten sposób, czy warto w ogóle zabierać się za czytanie tego artykułu.
- Zbigniew Grochowski, Wprowadzenie do artykułu „Przed alkoholem”
„Wyobraźnia znaczy więcej niż wiedza” (Albert Einstein, 1879 - 1955) Dla ciekawych genezy artykułu „Przed alkoholem” chcę opowiedzieć jak doszedłem do swoich przekonań, które w nim zawarłem.
- Andrzej Margasiński, Współuzależnienie po 30 latach
Artykuł jest fragmentem rozdziału o współuzależnieniu z przygotowywanej przez autora publikacji "Rodzina alkoholowa w terapii", stanowi próbę podsumowania dyskusji na temat współuzależnienia jaka w piśmiennictwie toczy się od ponad 30 lat.