Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Jak korzystać z psychoterapii?

Autor: BylaNerwolka   Data: 2014-05-14, 19:00:28               

"Określenie "guru" jest moje osobiste, bo zwyczajnie spotkałam całkiem sporo osób (skądinąd inteligentnych) wierzących w to, co on pisze, dokładnie na zasadzie "guru powiedział - guru ma rację" czyli dosyć bezmyślnie."

Dokładnie o takich ograniczeniach piszę.
Albo kiedy ktoś nie chce nad sobą pracować propaguje treści o tym, że psychoterapia nie pomaga, albo wręcz szkodzi. To wszystko są mechanizmy obronne.
Uważam, że człowiek w bardzo dużej mierze ponosi odpowiedzialność za efektywność swojej terapii. Najważniejszym elementem jest motywacja, chęć zmiany i relacja terapeutyczna.
Jeżeli człowiek chce i trafi na terapeutę z którym wejdzie w korzystną relację <oczywiście to zależy od obydwu stron>, to jest niemal 100% pewne, ze terapia będzie efektywna i pacjent z niej wyniesie jak najwięcej korzyści dla siebie.
Jeżeli natomiast człowiek jest niedojrzały do terapii, ma korzyści w pozostawaniu w stanie takim jakim jest, to choćby nie wiem jaka metoda i jak wspaniały terapeuta mu się trafił, to szansy na powodzenie nie ma. :)
Chcemy się leczyć, lub nie. Chcemy pracować nad sobą i chcemy sie zmienić lub nie. Często jest też tak, że świadomie chcemy, a podświadomie stawiamy opór i to jest normalne i jak najbardziej do przepracowania w terapii, bo terapia to tak na prawdę pokonywanie oporu pacjenta w kierunku zmiany, ale w taki sposób żeby to do niego dotarło, żeby nie było przymusem i żeby zachęcało do dalszej pracy.
:)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku