Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Jak korzystać z psychoterapii?

Autor: BylaNerwolka   Data: 2014-05-02, 10:04:04               

Niestety, albo stety cele w trakcie procesu psychoterapii się zmieniają, bo żeby dowiedzieć się, że jakiś cel jest niemożliwy do osiągnięcia to trzeba do tego dojść samemu, bo informacja od terapeuty niczego nie zmieni.
Już sama wrażliwość na przymus wynikająca z historii człowieka może powodować, że będzie on stawiał opór w wykonywaniu jakichkolwiek zadań terapeutycznych, a żeby się o tym przekonać to trzeba najpierw dojść dlaczego tak, a nie inaczej reaguje i co za tym stoi.
Tekst fajny, ale nawet w 5 % nie oddaje tego czym jest psychoterapia, bo najważniejsze myślę, uświadomić człowiekowi, że to jest proces, a nie wypełnianie zadań i nastawianie się jak automat na bycie zaangażowanym itp, bo rozsądek swoje, a podświadomość swoje. ;)
Sama w trakcie własnej psychoterapii przekonywałam się i przekonuję jak psychika potrafi wywinąć koziołka i stanąć w oporze do tego czego niby od siebie oczekujemy, bo tak na prawdę często okazuje się, że to nie są nasze oczekiwania, a otoczenia, a o tym czego pragniemy w rzeczywistości dowiadujemy się dopiero w trakcie trwania psychoterapii.
Moim zdaniem w psychoterapii chodzi o to żeby odkryć siebie takim jakim się jest, zdjąć maski nakładane przez wiele lat w celu obrony przed... no właśnie, przed czym?
Zdejmowanie masek rodzi ogromny lęk i boli.
Z perspektywy własnego doświadczenia dopiero niedawno uświadomiłam, że tak na prawdę zagrożenie istnieje w naszej głowie, a ograniczenia stawiamy sobie sami. Tylko, że dopóki nie poznamy i nie przepracujemy ich przyczyn to nie mamy szans na ich zlikwidowanie, choćbyśmy codziennie powtarzali sobie, że nie ma powodu do lęku.
:)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku