Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Jak korzystać z psychoterapii?

Autor: nanie   Data: 2014-05-15, 10:00:59               

Nie zgadzam się.
Nie ma różnicy między Twoją wiarą, że jak się chce to wychodzi a wiarą ludzi, że to co głosi Witkowski jest prawdą. W warunkach laboratoryjnych ok 60-70%pacjentów uzyskuje poprawę, w warunkach polowych pewnie jest tego mniej (więc nie 100%). To ładna wiara, że jak się chce to wychodzi, ale nierealna i bardzo obciążająca klienta, zwłaszcza w warunkach nieuregulowanego rynku usług psychologicznych. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze można niepowodzeniem obciążyć klienta (bo nie pracował lub nieświadomie nie chce). To jest nonsens- i przykro patrzeć, że powtarzany także przez zmanipulowanych klientów - zwalniający psychoterapeutów z odpowiedzialności za własne oddziaływanie i wizerunek środowiska, w którym -za przyzwoleniem innych - praktykują wariaci, cynicy i kłamcy.

Gdyby środowisku psychoterapeutów zależało na dobru klienta jak to deklaruje mielibyśmy od kilkudziesięciu lat ustawę o zawodzie psychologa i zawodzie psychoterapeuty. Jednak nie mamy.

Inną sprawą jest kulturowe "parcie na zmianę". Rozumiem konieczność zmiany (terapii)u osób, którym zaburzenie lub choroba psych. uniemożliwiają funkcjonowanie. Jednak na psychoterapię chodzą w większości osoby zdrowe (tak twierdzą sami terapeuci). Niedługo całe życie zamieni się w problem terapeutyczny na który będzie biegało się do terapeuty lub łykało proszki. I dobrze, że Witkowski o tym pisze.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku