Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Jak korzystać z psychoterapii? nanie....

Autor: nanie   Data: 2014-05-16, 21:15:15               

@BylaNerwolka
\"Dodam jeszcze, że to, że terapeuci są różni i nie ma ustawy chroniącej zawód terapeuty jest faktem i tutaj się zgodzę.\"
Tak. Brak takiej ustawy jest dla środowiska psycho wstydem.

Nie twierdzę, że terapia ma być za darmo ale oczekuję, że otrzymam coś w zamian za moje pieniądze. I że nie będzie to fotel na godzinę.

\"To my mamy kontrolę nad sobą i to my podejmujemy decyzję o tym czy chcemy być zdrowi, żyć lepiej czy nie.\" Niestety nie. Nie mamy wpływu na działania innych, na środowisko społeczne i ekonomiczne, na przemiany kulturowe czy tempo życia. \"Żyć lepiej\" to kolejny marketingowy slogan, mnie on nie kusi. Żyję wystarczająco dobrze. Wręcz samo \"żyję\" mi wystarczy.

\"Terapeuta nie ma możliwości wpłynąć na na nas w tym temacie. :)\". Przykro mi, ale właśnie za pewną manipulację (czytaj wpływ) terapeucie się płaci. Więc- odnosząc się do definicji psychoterapii- terapeuta ma mieć wiedzę i umiejętności jak ten wpływ uzyskać. I co więcej, nie ma terapii neutralnej światopoglądowo. Terapia zmienia (i zmiana jest w jej założeniu) nasze poglądy, system wartości etc, etc.

Do wątków osobistych się nie odniosę, bo nie są merytoryczne a ja piszę tu nie dla tego, żeby mnie ktoś oświecał co do moich domniemanych wewnętrznych prawd. Spodziewałam sie zresztą tego, bo osoby w terapii mają manię \"terapeutyzowania\", \"diagnozowania\". Sprostuję tylko jedno, co Ci umyka: moja terapia nie była nieudana.I nie śmiałabym się z wyższością z osób, które w terapii zostały skrzywdzone lub wydały pieniądze na darmo bo trafiły na osobę nieodpowiedzialną. Bezradność boli, naprawdę.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku