Recenzja

Sabina Lasok–Chwiedoruk

Sabina Lasok–Chwiedoruk

Zrozumieć chorych na chorobę dwubiegunową

Na naszym rynku ukazała się książka Terri Cheney: „Na huśtawce emocji. Moje zmagania z chorobą dwubiegunową”. Czyta się ją szybko; gdy zbyt szybko (parę rozdziałów pod rząd), to można samemu doświadczyć swoistej maniakalnej gorączki, poczuć dramatyczne skutki uboczne EW, doświadczyć działania leków lub braku leków, ciałem zakosztować wszechogarniającego głodu, którym zasysa pokarm ziejąca pustką depresja...

Książka ta pozwoliła mi doświadczyć też, że mimo bycia psychologiem, latami wprawianym w empatyzowaniu i z pewnym doświadczeniem kontaktu z chorującymi „na duszę”- to jednak zbyt małym respektem darzę manię. Mania, traktowana jako bonus po wyczerpującej depresji, która niesie za sobą konsekwencje prawne i zdrowotne, ale zasadniczo jest dość sympatyczna – to nieprawdziwy konstrukt, który runął u mnie po przeczytaniu tej książki.

Ciekawa jestem, co ta pozycja mogłaby dać klinicyście, spotykającemu osoby maniakalno–depresyjne częściej i w warunkach umożliwiających większą wnikliwość doświadczenia. W kontekście własnych doświadczeń zawodowych lektura ta stanowi podstawę rozumienia ludzi spotykanych w sytuacji interwencyjnej, kiedy skarżą się na nich bliscy, gotowi zakończyć związek; kiedy skarżą się na nich prokuratorzy, zmęczeni mnogością form konfliktów z prawem, w jakie maniakalno–depresyjni wchodzą. Cieszę się, że pojawiła się wartościowa pozycja, którą można polecać współpracownikom nie będącym z branży psychiatryczno – psychologicznej i nie chcącym męczyć się czytaniem psychologicznego żargonu, diagnoz czy nazw leków, natomiast pragnącym nabrać na zrozumienia dla chorych.

Taka właśnie jest „Na huśtawce emocji”. Szczera, wprost mówiąca o trudnych doświadczeniach, kłująca w oczy i serce, ale dająca narzędzia wspierające empatię i przez to umożliwiająca nabranie bardziej ludzkiego podejścia do osób, którym samym jest trudno i z którymi nam w kontakcie również może być niełatwo.






    Sabina Lasok–Chwiedoruk, psycholog, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, biegły sądowy, terapeuta; pracuje w Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu oraz w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno – Konsultacyjnym w Bytomiu.



Na Na huśtawce emocji. Moje zmagania z chorobą dwubiegunową

Terri Cheney

Videograf, Chorzów 2009.

Zadziwiająco szczere wspomnienia amerykańskiej prawniczki związanej z przemysłem rozrywkowym, która przez lata zmagała się z depresją dwubiegunową. W tej wstrząsającej opowieści Terri Cheney przedstawia objawy i skutki niszczycielskiej choroby, która omal jej nie zabiła.   Czytaj dalej...

Recenzje naszych Autorów