Nowości wydawnicze

Teoria prowokacji Teoria

Mirosław Karwat

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007

Prowokacje należą do działań podstępnych, w których ktoś osiąga swój cel dzięki temu, że zdobywa nad innymi osobami przewagę i dzięki niej staje się reżyserem sytuacji, panem uczuć, pragnień i wyobrażeń, inspiratorem złudzeń, wahań i decyzji, sternikiem posunięć. Ta przewaga sprawia, że stajemy się od tej osoby, prowokatora, zależni. Tracimy kontrolę i nad sytuacją, i nad sobą.

Prowokacja nie jest zjawiskiem marginalnym czy też nadzwyczajnym. To powszedni sposób zachowania i postępowania każdego z nas. Stosujemy ją na co dzień: we flirtach i zalotach, w grach i zabawach towarzyskich, w zachowaniach opiekuńczych i wychowawczych, w sporach małżeńskich i rodzinnych, w konfliktach sąsiedzkich, w pracy zawodowej.

Warto więc zastanowić się co jest istotą prowokacji, a co jej przygodną i zmienną formą; jakie zastosowanie znajduje ten sposób oddziaływania na ludzi; na czym polega efektywność taktyk i metod prowokacyjnych; ale także ? ile to kosztuje (zwłaszcza psychicznie) zarówno prowokujących, jak i prowokowanych.

Taki jest cel tej książki. Jest to kompendium wiedzy na temat możliwego repertuaru oddziaływań prowokacyjnych. Informacje z różnych dziedzin wiedzy, polityki, reklamy, psychologii, wychowania, uwodzenia, sztuki wojennej, zostały zebrane, uporządkowane i podane w sposób czytelny i zrozumiały.

Ale jest to też w pewnym stopniu poradnik stosowania prowokacji. Tak, stosowania. Najlepszą obroną przed prowokacją nie jest bowiem spokojne wyjaśnianie i opieranie się na prawdzie, lecz kontrprowokacja. Efekt prowokacji destrukcyjnej może bowiem zostać skutecznie zniwelowany jedynie prowokacją pozytywną - pobudzającą do myślenia, wysiłku intelektualnego i krytycyzmu wobec informacji. Stąd umiejętność stosowania prowokacji pozytywnej staje się nieodzowna dla każdego, kto ma do czynienia z reklamą, sprzedażą, wychowaniem, polityką czy psychologią.

Mirosław Karwat - politolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej ALMAMER w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze, dydaktyka i publikacje koncentrują się na mechanizmach uczestnictwa w polityce, wartościach i normach politycznych, wzorcach i stylach kultury politycznej, patologii ruchów społecznych i instytucji politycznych, metodach i technikach działania politycznego i społecznego (szczególnie na formach manipulacji.

Zobacz także: artykuł dr hab Mirosława Karwata Geneza aktów prowokacji




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!