Gorące wiadomości

Starsi kierowcy są rozkojarzeni

Wielu kierowców w podeszłym wieku sprawia wrażenie zdezorientowanych. Wydaje się, że nie widzą niektórych samochodów, rowerzystów i pieszych. W rzeczywistości jednak ich rozkojarzenie nie wynika z pogarszającego się wzroku, ale z faktu, że mechanizmy w ich mózgach, odpowiadające za filtrowanie informacji ważnych i oddzielanie ich od tysięcy rozpraszających i nieistotnych bodźców dobiegających z tła, ulegają znacznemu pogorszeniu - informuje telegraph.co.uk.

U młodszych ludzi mechanizm ten działa poprawnie ? są oni w stanie skoncentrować się na właściwych sprawach bądź obiektach, a dobiegający do nich szum informacyjny zostaje zatrzymany, uznany za nieważny i nie dociera do świadomości.

Badania wykazały, że ludzie starsi mają większe zdolności do postrzegania zdarzeń, dziejących się "w tle". Nie jest to jednak korzystne, ponieważ mózg ma ograniczone możliwości: jeśli cały czas skupia się na wszystkich bodźcach, ma problemy z zaobserwowaniem ruchu mniejszych obiektów. Właśnie to sprawia, że kierowcy w podeszłym wieku wyglądają na skonsternowanych.

- Ilość informacji docierających zewsząd jest ogromna, a nasz mózg nie ma dostatecznej siły, żeby je wszystkie przetworzyć ? powiedział profesor Duje Tadin at the University of Rochester. - Kiedy znajdujemy się w bardzo dynamicznej sytuacji (np. prowadzenie samochodu), zdolność tłumienia informacji nieważnych jest bardzo korzystna ? dodał.

Dzięki temu, że naukowcom udało się zlokalizować część mózgu odpowiedzialną za filtrowanie informacji, pojawiła się nadzieja na opracowanie technik, które pozwolą zatrzymać lub przezwyciężyć ten problem - informuje telegraph.co.uk.

Opublikowano: 2011-01-27

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz