Gorące wiadomości

Zbadano mózgi chrześcijan. Zaskakujące wnioski

W nauce coraz bardziej popularna staje się nowa dyscyplina - neuroteologia. Naukowcy, zafascynowani jej możliwościami, badają mózgi wierzących i ateistów. Szukają w nich różnic i próbują zrozumieć, gdzie kryją się i skąd pochodzą uczucia religijne - pisze serwis kp.ru. Najnowszy eksperyment dotyczy Boga i... św. Mikołaja.

Eksperyment przeprowadził profesor Uffe Schjodt z duńskiego uniwersytetu Aarhus. Postanowił on porównać wiarę w Boga i w św. Mikołaja. W tym celu poddał badaniom tomograficznym mózgi 20 chrześcijan, którzy deklarowali się jako głęboko wierzący.

Profesor zaproponował wierzącym wypełnienie trzech zadań. Najpierw mieli poprosić o coś św. Mikołaja, potem żarliwie się modlić, w końcu mieli udawać, że rozmawiają z bliskim przyjacielem.

Schjodt obserwował, co się dzieje w mózgu w czasie każdego "ćwiczenia" i sprawdzał, jakie części mózgu się aktywizują, a jakie w ogóle nie reagują.

W efekcie naukowiec doszedł do wniosku, że zarówno modlitwa, jak i obcowanie (nawet udawane) z przyjacielem dają podobny obraz aktywności mózgu.

Innymi słowy, nie ma żadnej większej różnicy, czy człowiek rozmawia z Bogiem, czy z bliskim sobie człowiekiem. Natomiast prośba do św. Mikołaja w żaden sposób nie odbija się na mózgu. Według badacza jest tak dlatego, że wierzący nie uważają św. Mikołaja - w przeciwieństwie do Boga - za realną postać.

- Rezultaty moich badań, ku mojemu zdziwieniu, usatysfakcjonowały zarówno wierzących, jak i ateistów ? mówi uczony. ? Pierwsi zinterpretowali je jako dowód na to, że Bóg istnieje, skoro mózg nie odżegnuje się do niego. Drudzy znaleźli w nich potwierdzenie tezy, że obcowanie z Najwyższym jest niczym więcej jak iluzją - dodaje.

Opublikowano: 2010-12-23

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Zbadano mózgi chrześcijan. Zaskakujące wnioski

    Autor: impresja   Data: 2010-12-27, 14:09:11               Odpowiedz

    Pozdrawiam przemiłego profesora Uffe Schjodta z Aarhus z duńskiego uniwersytetu.
    Szkoda,że w Polsce nikt podobnych badań nie zrobił jeszcze.
    Jednak wierzę,że tak będzie._:).
    Nie będziemy zawsze ciągnąć się w jakimś tam ogonie?
    Wierzę,że Nasze badania będą także wiarygodne... Czytaj dalej



Zobacz więcej komentarzy