Reklamy
Gorące wiadomości
Zakończyła się III Ogólnopolska Konferencja Socjoterapii
W dniach 27 – 29 maja b.r. w Sulejowie koło Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Socjoterapii zatytułowana „Wykorzystanie technik twórczych w socjoterapii.” Organizatorami przedsięwzięcia były Ogólnopolska Sekcja Socjoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Pracownia Alternatywnego Wychowania z Łodzi we współpracy z PARPA. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Polski Komitet do spraw UNESCO. Patronem medialnym była TVP.
W trakcie tych trzech dni blisko 170 uczestników konferencji miało okazję uczestniczyć w warsztatach technik twórczych (ceramika, teatr, plastyka, taniec, muzyka, drama, tworzenie mandali, pedagogika zabawy) oraz wysłuchać wykładów dr Barbary Wójcik pt. „Inteligencja emocjonalna – sprawność czy mądrość” oraz Teresy Jadczak Szumiło pt. „Wczesne wspomaganie dzieci z trudnościami szkolnymi” na temat związku między rozwojem ruchowym dziecka a kształtowaniem się u niego funkcji wyższych.
Otwierając imprezę Ewa Rose Alster w imieniu organizatorów podkreśliła konieczność rozwijania u dzieci kreatywności, myślenia twórczego oraz krytycznego, by w dobie wciąż większego tempa następujących zmian i coraz szybciej dezaktualizujących się skutecznych sposobów rozwiązywania problemów umiały dobrze radzić sobie w rzeczywistości. A także aby potrafiły być samodzielnymi autorami własnego życia. O tym jak rozwijać u wychowanków twórczość uczestnicy przekonali się na własnej skórze podczas warsztatów poprowadzonych przez pasjonatów prezentowanych dziedzin.
Poza tym myślą przewodnią konferencji była potrzeba istnienia w otoczeniu wzrastającego dziecka mądrego dorosłego, który rozumie świat emocji, szanuje potrzeby i prawa małego człowieka i potrafi bezpiecznie wprowadzać go w kolejne obszary życia, oraz który jest świadomy swojego oddziaływania na dziecko i tego, jakie skutki niesie dla podopiecznego ta relacja.
Konferencja była też okazją do spotkań i wymiany doświadczeń ludzi, którzy działając w regionach całej Polski borykają się z różnymi problemami i pracują na rzecz zmiany nie tylko sytuacji swoich podopiecznych, ale również na rzecz zmiany sposobu myślenia na temat dzieci i młodzieży.
Organizatorzy zadbali również o plastyczną oraz rozrywkową oprawę przedsięwzięcia. W związku z tym była okazja do wspólnego grania, śpiewania i tańczenia. Mistrzowskim punktem był koncert Kapeli Hałasów, którzy przy dźwiękach starych tradycyjnych instrumentów poprowadzili tańce korowodowe zapraszając do nich wszystkich gości konferencyjnych oraz organizatorów. Na koniec przy ognisku Jacek Hałas grając na lirze korbowej zaśpiewał pieśni dziadowskie wprowadzając zgromadzonych w liryczny nastrój dawnych czasów. A wszystko działo się w otoczeniu szumu i zapachu sosen, świergotu ptaków... Uczestnicy z wypiekami na twarzach podkreślali, że już z niecierpliwością czekają na spotkanie za rok.
Agnieszka Sojka
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz