Reklamy
Gorące wiadomości
Nastolatki oglądające telewizję narażone są na depresję
Oglądanie telewizji i korzystanie z innych elektronicznych mediów w nastoletnim wieku grozi w przyszłości depresją, zwłaszcza mężczyznom - informuje pismo "Archives of General Psychiatry".
Jak napisali badacze we wstępie do artykułu, depresja jest zaliczana do schorzeń, które w największym stopniu upośledzają komfort życia ludzi. Często dotyka młodzieży lub młodych dorosłych. Ryzyko depresji zależy zarówno od cech temperamentu; czynników genetycznych; relacji z rodzicami i innymi ludźmi; przeżytych stresów, np. związanych z traumatycznymi wydarzeniami czy biedą.
Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu dowodzi, że spędzanie czasu na przed telewizorem i korzystanie z innych elektronicznych mediów również podnosi ryzyko depresji w młodym wieku.
Badacze przeanalizowali dane zebrane w grupie 4.142 nastolatków, którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli objawów depresji. Młodych ludzi pytano jak wiele godzin spędzili w ostatnim tygodniu przed telewizorem, na oglądaniu filmów wideo, grach komputerowych czy słuchaniu radia. Jak podkreślają autorzy pracy, badania prowadzono w latach 90., jeszcze zanim rozpowszechniło się DVD czy Internet.
Okazało się, że młodzi mieli kontakt z mediami elektronicznymi średnio przez 5,7 godziny dziennie. (Szacuje się, że dziś czas ten wynosi nawet 8,5 godziny.)
Siedem lat później, gdy średnia wieku badanych wynosiła niecałe 22 lata, wszystkich przebadano pod katem występowania depresji. Objawy depresyjne stwierdzono u 308 osób (7,4 proc. całej grupy).
Jak wykazała analiza, im więcej czasu nastolatki spędzały przed telewizją, tym bardziej były narażone na depresję jako młodzi dorośli. Ogólnie, wyższe ryzyko depresji stwierdzono u osób, które poświęcały więcej swojego czasu mediom elektronicznym. Było ono szczególnie duże w przypadku mężczyzn - przy podobnej liczbie godzin spędzanych z mediami w młodszym wieku, depresja pojawiała się rzadziej u pań niż u panów.
Jak spekulują naukowcy, media mogą na różne sposoby wpływać na ryzyko depresji. Czas, który poświęca im młodzież mógłby być przeznaczony na aktywności chroniące przed depresją, jak kontakty z rówieśnikami, aktywność fizyczna czy intelektualna. Zajmowanie się nimi w nocy może z kolei zaburzać rytm snu, co niekorzystnie wpływa na rozwój emocjonalny i umysłowy.
Autorzy zwracają też uwagę, że przekaz medialny może nasilać agresję i inne ryzykowane zachowania; zakłócać poczucie tożsamości lub wywoływać strach i stany lękowe.
Opublikowano: 2009-02-15
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Nastolatki oglądające telewizję narażone są na depresję
Autor: michalos86 Data: 2010-08-20, 11:17:45 OdpowiedzCiekawe, czy po prostu nastolatki ze skłonnościami depresyjnymi nie spędzają więcej czasu przed telewizorem, a nie na odwrót
Tak jak z tymi słodyczami..... Czytaj dalej