Gorące wiadomości

Badania potwierdziły: samotność sprzyja depresji

Gryzonie hodowane przez dłuższy czas w samotności tracą umiejętność odczuwania przyjemności i stają się bojaźliwe - informują na łamach pisma "Nature Neuroscience" badacze z USA. Naukowcy zaobserwowali, że te objawy przypominające depresję u ludzi można leczyć przy pomocy środków antydepresyjnych.

Eric Nestler z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku wraz z kolegami zaobserwował, że szczury i myszy hodowane pojedynczo w klatkach wykazują obniżenie nastroju i zachowania depresyjne takie jak nienaturalne zachowania seksualne, zmniejszona preferencja słodkiej wody i lękliwość. Naukowcy odkryli też, że taki przedłużający się stres związany z izolacją zmniejsza aktywność tzw. białka CREB w jądrze półleżącym - części mózgu zaangażowanej w reakcję na bodźce emocjonalne i motywujące.

Długoterminowe leczenie trójcyklicznymi antydepresantami powodowało zniesienie objawów i przywracało prawidłowy poziom aktywności białka CREB w mózgu.

Autorzy pracy podkreślają, że ich doświadczenia zaowocowały nie tylko opracowaniem nowego modelu zwierzęcego depresji (długotrwałej izolacji socjalnej), ale również wyjaśniły mechanizm działania trójcyklicznych antydepresantów w leczeniu objawów lękowych.

Opublikowano: 2009-01-22

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy