Gorące wiadomości

Altruizm i religia - połączenie neuropsychiczne

Każde doświadczenie religijne wiąże się ze zmianami aktywności mózgu - potwierdzają badania neuropsychologiczne przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Missouri (MU) - poinformowały władze Uniwersytetu. Wyniki przeprowadzonych w MU badań potwierdzają wiarygodność modelu neuropsychologicznego, zgodnie z którym duchowe doświadczenia związane z altruizmem, bezinteresownością, przekraczaniem granic własnej jaźni wiążą się ze zmniejszoną aktywnością prawego płata ciemieniowego mózgu.

Istnienia takiego połączenia dowodzą badania MU, przeprowadzone również - po raz pierwszy - na osobach cierpiących na uraz mózgu.

Według naukowców z MU, wyniki badania sugerują, że pewne rodzaje działalności, zajęć czy studiów (np. medycyna, działalność charytatywna, praca na rzecz pokoju) mogą prowadzić do rozwinięcia takich cech jak altruizm, empatia i bezinteresowność a w konsekwencji do doświadczenia transcendencji.

Wyniki niedawnych badań nad medytującymi buddystami i franciszkanami wraz ze studium MU dowodzą, że u wszystkich osób, niezależnie od ich przynależności kulturowej czy wyznawanej religii, pojawia się - podczas doświadczenia duchowego, na przykład doznania transcendencji - ta sama funkcja neuropsycholgiczna.

Profesor Brick Johnston, specjalista od psychologii zdrowia z MU twierdzi, że odkrycie więzi pomiędzy zmniejszoną aktywnością pewnej partii mózgu, a uczuciem altruizmu jest bardzo ważne, ponieważ oznacza to, że altruizm może stać się cechą czy też postawą nabytą, dzięki świadomemu wysiłkowi - na przykład dzięki medytacji lub modlitwie.

- Badanie odpowiada również na pytania o wpływ czynników neuropsychologicznych i kulturowych na doświadczenia religijne - mówi Johnston. - Zdolność do czucia "duchowej łączności" ze sferą wykraczającą poza własne "ja", jak na przykład doświadczenie transcendencji, pojawia się u ludzi, którzy wydają się być w stanie minimalizować aktywność prawego płata ciemieniowego mózgu. Można to osiągnąć poprzez pewne praktyki kulturowe czy religijne, ale doznania takie mogą się też pojawić na skutek urazu, który ogranicza aktywność tej części mózgu - podkreśla Johnston. Jego zdaniem badania sugerują, że altruizm i poczucie przekroczenia granic własnego "ja" to neuropsychologiczna podstawa doświadczeń duchowych.

Opublikowano: 2008-12-22

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz