Gorące wiadomości

Sensacyjne odkrycie naukowców - "ludzki" aspekt zwierząt

Zazdrość i duma nie są obce naszym czworonogom. Psy zdają się doświadczać wielu złożonych, a czasem nieprzyjemnych emocji - takie wnioski potwierdzili właśnie naukowcy.

Tego rodzaju zachowania były dotychczas pokazywane jedynie przez ludzi lub szympansy, ale naukowcy od dawna podejrzewali, że również inne gatunki żyjące w grupach mogą być podobnie uwrażliwione - zauważają na przykład, czy ktoś gra fair play, czy też nie.

- Dowiadujemy się, że psy, konie, a może także i inne gatunki zwierząt są o wiele bardziej emocjonalnie złożone niż uświadamialiśmy sobie to wcześniej - powiedział Paul Morris, psycholog z Uniwersytetu Portsmouth, który bada możliwości emocjonalne zwierząt. - One potrafią odczuwać proste formy różnych emocji, które kiedyś przypisywaliśmy wyłącznie naczelnym - mówi.

Naukowcy zauważyli na przykład, że psy nie znoszą, kiedy ich właściciele zachwycają się innymi psami i bez wątpienia mogą cierpieć, kiedy w życiu ich właściciela pojawia się nowe dziecko, czy nowy partner.

Aby przetestować swoją teorię, Friederike Range oraz jej współpracownicy z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii poprosili trzydzieści trzy szkolone psy o podanie łapy. Zwierzęta wykonywały polecenie właściwie za każdym razem, niezależnie od tego, czy dostawały za to nagrodę, czy też nie. Nie miało też znaczenia to, czy są same, czy z innymi psami. Naukowcy zauważyli jednak, że entuzjazm czworonogów był mniejszy, kiedy widziały, że inne psy są nagradzane, a one same nie dostały niczego. Psy, które musiały się obejść smakiem, wyciągały w końcu łapę rzadziej - robiły to zaledwie okołu trzynastu razy na trzydzieści poleceń. W ich przypadku dawał też o sobie znać stres, ponieważ psy częściej się lizały lub drapały.

- One były wyraźnie nieszczęśliwe z powodu tak niesprawiedliwego zachowania - powiedziała Range dziennikarzowi magazynu "New Scientist". Austriacka naukowiec podejrzewa również, że tego rodzaju wrażliwość występuje u psów w odniesieniu nie tylko do jedzenia, ale też bardziej abstrakcyjnych rzeczy, takich jak chwalenie, czy skupianie uwagi właściciela czworonoga.

- To może też wyjaśniać, dlaczego niektóre psy reagują z zazdrością na pojawienie się nowego dziecka, które skupia na sobie uwagę ich ukochanego właściciela - mówi Range.

Opublikowano: 2008-12-13

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz