Gorące wiadomości

Brak opieki i geny wpływają na nasilenie zachowań antyspołecznych u chłopców

Chłopcy, którzy mają konkretną odmianę pewnego genu częściej niż inni wpadają w tzw. "złe towarzystwo". Jak wiadomo, właśnie zgubny wpływ szemranego towarzystwa często staje się przyczyną wejścia młodych ludzi w konflikt z prawem. Tymczasem uczeni z Florida State Uniwersity odkryli, że nosiciele pewnej odmiany genu DAT1 mają szczególnie silny pociąg do takiego towarzystwa.

Czy znaczy to, że chłopcy ci "kryminał mają w genach"? Otóż nie. - Nasze badania potwierdziły że ważne są nie tylko geny ale i środowisko - podkreśla prof. Kevin Beaver.

Jego zespół przebadał geny i zachowanie ok. 1800 nastolatków. Zauważono przy tym, że posiadacze określonego wariantu genu DAT1 rzeczywiście częściej niż inni przyłączali się do antyspołecznych grup rówieśniczych - ale tylko wtedy, gdy pochodzili z tzw. "rodzin wysokiego ryzyka".

Takim mianem uczeni określili rodziny, gdzie matki poświęcały mało uwagi i uczuć swym dzieciom. Natomiast chłopcy z rodzin "niskiego ryzyka", otoczeni opieką i matczynym ciepłem, nie szukali sobie kolegów wśród "złego towarzystwa".

Opublikowano: 2008-10-06

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz