Gorące wiadomości

Od połowów dorsza do seksualności człowieka

Polskim naukowcom nie brakuje osiągnięć. Budowa specjalnych, ekologicznych sieci do połowu dorszy czy studia nad zmieniającymi się relacjami małżeńskimi Polaków - polscy naukowcy zajmują się fascynującymi rzeczami. Wyniki badań polskich instytucji naukowych znalazły się w książce "Kalejdoskop nauki". Materiały do niej przygotowali sami naukowcy, zainteresowani popularyzacją swoich badań. Publikację zaprezentowano w piątek w Warszawie. Znalazły się w niej opisy ponad 160 zakończonych niedawno projektów badawczych.

Worek dorszowy T-90, zaprojektowany w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni być może przybliży polskich rybaków do zakończenia sporu z Unią Europejską o limity połowów na Bałtyku. Specjalna sieć pozwala bowiem łowić tylko odpowiednio duże ryby, oszczędzając życie młodych osobników, które nie zdążyły jeszcze odbyć tarła.

Naukowców interesują nie tylko kwestie ekonomiczne, ale też relacje społeczne ludzi. Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zmierzył się z problemami, jakie rodzą się w relacjach małżeńskich i rodzinnych Polaków w ciągle zmieniającym się świecie. Naukowcy przeanalizowali jak ewoluuje podejście do małżeńskiej przysięgi i jak zmieniają się zachowania seksualne. Ich wyniki wskazują, że problemy psychologiczne i psychiatryczne, m.in. depresja mogą być spowodowane właśnie zakłóceniem relacji rodzinnych.

Innym przykładem opisanym w "Kalejdoskopie" są badania specjalistów z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracują oni nad ułatwieniem życia tysiącom uczniów i nauczycieli, poszukując nowoczesnych sposobów nauczania gramatyki języka angielskiego.

Nauczanie, a raczej szkolenie, chcą też ułatwić uczeni z Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie. Ich urządzenie - automatyczny cel powietrzny - ma ułatwić ćwiczenia żołnierzom obrony przeciwlotniczej. W tej samej instytucji stworzono też zwiadowczy samolot bezzałogowy o nazwie Hob-bit, przekazujący obraz z zamontowanej na nim kamery do stanowiska obserwacyjnego na ziemi. Samolot przekazuje też na bieżąco swoje położenie. Jego lotem nie trzeba sterować zdalnie, ponieważ leci on automatycznie według zaplanowanej trasy.

Dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Paweł Mikusek mówił, prezentując publikację, że polscy naukowcy potrzebują zachęty, aby o swoich badaniach mówić publicznie i w przystępny sposób. Dlatego MNiSW zorganizowało dla przedstawicieli kilkudziesięciu instytucji naukowych szkolenie, przygotowujące naukowców do kontaktu z mediami. Właśnie uczestnicy przygotowali na zakończenie informacje o badaniach w swojej instytucji. Z tych informacji powstał "Kalejdoskop nauki".

- Zależy nam na tym, aby ludzie wiedzieli czym zajmują się naukowcy. Zwłaszcza dla tego, że to publiczne pieniądze z podatków są głównym źródłem ich finansowania - tłumaczył Mikusek.

Jak podkreśliła organizatorka szkolenia, Ilona Iłowiecka-Tańska, naukowcy byli bardzo zainteresowani udziałem w kursie. - Wysłaliśmy informację o szkoleniu do 300 instytucji. Po kilku dniach zgłosiło się 200 chętnych. Mogliśmy wybrać tylko kilkadziesiąt, decydowała kolejność zgłoszeń. Dostaliśmy dziesiątki telefonów z zażaleniami od osób, które nie zostały przyjęte - powiedziała.

Jak dodała, naukowcy w Polsce nie wiedzą jeszcze jak informować media, a za ich pośrednictwem opinię publiczną o swoich badaniach. Powoduje to paradoksalną sytuację, że w polskich mediach dominują informacje o sukcesach uczonych z zagranicy. Przeciętny polski czytelnik ma złudzenie, że polska nauka stoi na niskim poziomie, a badacze nie mają osiągnięć, którymi mogliby się pochwalić.

Opublikowano: 2007-12-15

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz