Gorące wiadomości

Światowy Dzień Rzucania Palenia - zbadaj czy masz w płucach czad!

15 listopada br. kampania antytytoniowa "HELP ? dla życia bez tytoniu" będzie prowadzić bezpłatne pomiary poziomu tlenku węgla (czadu) w wydychanym powietrzu; wskazuje to poziom narażenia na dym tytoniowy. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do specjalnych namiotów rozstawionych na Placu Konstytucji w Warszawie, pomiędzy 13:00 i 19:00.

Kampania HELP trwa już od trzech lat we wszyskich krajach Unii Europejskiej. W Polsce, w lipcu br., HELP przeprowadził specjalną akcję letnią. Młodzi ludzie tłumnie odwiedzali namioty kampanii rozstawione we wszystkich głównych miastach nad polskim morzem.

We czwartek na Placu Konstytucji w Warszawie, pomiędzy 13:00 i 19:00, wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie poddać się badaniu i uzyskać medyczną konsultację w sprawach związanych z paleniem tytoniu. Badania przeprowadzone będą przy pomocy tzw. smokolizera ? urządzenia, które analizując wydychane z płuc powietrze pokazuje zawartość tlenku węgla, zwanego też czadem. Zbadać mogą się zarówno nałogowi palacze, osoby niepalące, a także ci, którzy prawie całe życie przebywają w bliskiej obecności palących rodziców, małżonków czy znajomych. Organizatorzy liczą na duże zainteresowane ze strony młodzieży i studentów, do których skierowana jest kampania antytytoniowa "HELP - dla życia bez tytoniu".

Tlenek węgla, inaczej czad, to gaz toksyczny - jeden z najbardziej niebezpiecznych składników dymu papierosowego. Obecny w dymie wdychanym przez palaczy, powstaje podczas "zaciągania się" papierosem, cygarem lub fajką. W zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają palacze, także osoby niepalące wdychają tlenek węgla.

Światowy Dzien Rzucania Palenia będzie obchodzony w Polsce po raz 17. Tradycyjnie w każdy trzeci czwartek miesiąca zapraszamy na plac Konstytucji do ulicznej Poradni Pomocy Palącym (13.00-19.00).

Antytytoniowa kampania "HELP - dla życia bez tytoniu" powstała w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej i jest prowadzona we wszystkich 25 krajach członkowskich Unii. Jej celem jest przekonanie ludzi, żeby nie zaczynali palić lub palenie rzucili. Kampania chce dotrzeć do młodych ludzi palących, jak i niepalących, oraz osób, które z nimi pracują. HELP skierowany jest szczególnie do młodzieży w wieku 15-18 lat i osób dorosłych (18-30 lat).

Na stronie internetowej kampanii "HELP ? dla życia bez tytoniu" www.help-eu.com można znaleźć wszelkie informacje dotyczące problemów związanych z paleniem, zarówno czynnym jak i biernym.

Trzy główne cele kampanii HELP:
- zapobieganie paleniu
- pomoc w rzucaniu palenia
- informowanie o zagrożeniach wynikających z biernego palenia.

Opublikowano: 2007-11-14

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz