Gorące wiadomości

Papierosy szkodzą tak samo, jak narkotyki

Palenie papierosów powoduje długotrwałe zmiany w mózgu. Są one identyczne z tymi, które powstają w organizmach osób uzależnionych od kokainy, heroiny i innych środków odurzających - donoszą amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Neuroscience". Porównanie tkanki mózgowej zmarłych palaczy i osób niepalących, przeprowadzone przez naukowców z National Institute on Drug Abuse, pokazało, że u tych pierwszych struktura mózgu znacznie odbiega od normy, nawet jeżeli dana osoba rzuciła palenie wiele lat wcześniej.

- Zebrane przez nas dane dowodzą, że to właśnie zawarta w papierosach nikotyna odpowiada za powstanie patologii - mówi jeden z autorów eksperymentu, Michael Kuhar z Emory University w Atlancie. Kierujący badaniami Bruce Hope dodaje: - Te zmiany umacniają nasze uzależnienie. Zespół pod kierunkiem Hope'a analizował poziom dwóch enzymów, obecnych wewnątrz komórek mózgu - neuronów. W warunkach normalnych ich rolą jest pomoc w odbiorze i przekazywaniu sygnałów chemicznych, np. dopaminy.

Naukowcy zauważyli, że zarówno u obecnych, jak i byłych palaczy poziom tych enzymów był znacznie podwyższony. Taki sam efekt widoczny był u zwierząt, którym podawano kokainę lub heroinę.

Organizacja U.S. Centers for Disease Control and Prevention donosi, że ponad 20 proc. wszystkich dorosłych Amerykanów pali papierosy. Jest to ponad 45 mln osób. 23 proc. z nich stanowi młodzież szkolna. Eksperci ostrzegają, że nikotyna uzależnia w równym stopniu, co silny narkotyk - heroina.

Opublikowano: 2007-02-26

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz