Reklamy
Gorące wiadomości
W lutowym numerze "Charakterów"
Człowieczy charakter
Mówimy często, że ktoś ma charakter lub przeciwnie, że jest go pozbawiony. Bywa, że precyzujemy, o jaki charakter chodzi: ktoś ma dobry, złoty, kryształowy, charakter, albo czarny, słaby, trudny. Charakteryzujemy w ten sposób ludzi i wydaje się nam, że rozumiemy, co się kryje za tymi stwierdzeniami. Czy aby na pewno? - nad istotą charakteru zastanawia się Wiesław Łukaszewski.
Jaki charakter, taki naród
Czy charakter narodowy istnieje? Jeśli tak, to czym jest? Stałym, niezmiennym dla zbiorowości elementem, czy też zespołem cech, które częściej niż inne ujawniają się w odpowiedzi na konkretne doświadczenia, ale z czasem ulegają zmianie? O charakterze narodowym dyskutują wybitni polscy naukowcy - dyskusję prowadzi Bogdan Białek.
U źródeł osobowości
Psychologia nie zajmuje się dziś próbami opisania stałych, niezmiennych dla ludzi lub ich grup cech charakteru. Zrezygnowała z tworzenia rozmaitych typologii. Dziś szuka się raczej odpowiedzi na pytania: jak dana osoba postąpi, gdy trzeba nieść pomoc; czy ktoś przyjmie radę lub ulegnie perswazji; jak prowadzić perswazję, by była skuteczna? O tym, dlaczego nauka unika terminu "charakter" pisze Piotr Oleś.
Spotkania z nadzieją
Nadzieja nie umiera ostatnia. Ona nigdy nie umiera. W każdym, do samego końca, tli się jej iskierka. Najlepszym, co możemy na świecie zrobić, jest jej rozdmuchanie - o roli nadziei w życiu człowieka pisze Anna Zenka-Smużyńska.
Trzeba uwierzyć, że warto
Piotr Piwowarczyk opowiada o tym, jak jemu i stworzonej przez niego Fundacji "Mam Marzenie" udaje się budzić nadzieję i marzenia śmiertelnie chorych dzieci.
Podaruj marzenie
"Charaktery" rozpoczynają aukcję, z której dochód pomoże w spełnianiu dziecięcych pragnień. Eksponaty, które będzie można wylicytować w Internecie, ofiarowali przyjaciele naszego pisma - ludzie wielcy, znani, mądrzy i szanowani. Do kupienia m.in.: życiowy kompas, elegancki pomocnik z wieloma ostrzami, batuta, książki, płyty - z autografami i życzeniami od darczyńców.
Psychologia jako taka i dlaczego
Co istotnego psychologia wniosła do wiedzy o człowieku? Jakie było najbardziej doniosłe odkrycie psychologiczne? W jakim kierunku zmierza psychologia - siedem lat temu o odpowiedź na te pytania poprosiliśmy 10 wybitnych psychologów z Polski i zagranicy. Co nam powiedzieli i czy ich przewidywania się sprawdziły - pisze Piotr Żak.
Ich dwoje i prawd wiele
Nie wyobrażam sobie, co mogłoby dobrego wyniknąć z sytuacji, w której mąż mówi do żony: "Słuchaj Stanisławo. Zdradziłem cię. Ale tamta nic dla mnie nie znaczy, Ciebie jedyną kocham i będę kochał". Nie wyobrażam sobie, że ta Stanisława powie: "Kochanie, dziękuję za szczerość. Teraz wzniesiemy się na wyższy poziom związku". Nie będzie tak - mówi Bogdan de Barbaro.
Jestem, kocham i stawiam granice...
Telewizyjna Superniania wcale nie prezentuje jakiejś cudownej metody wychowawczej. Pokazuje tylko sposoby, mniej lub bardziej skuteczne, którymi można naprawiać coś, co zostało zepsute w procesie wychowawczym. To jednak tylko instrumenty. Tajemnica wychowania dziecka leży zupełnie gdzie indziej - uważa Jarosław Jagieła.
Pomocnik życiowy
Czyli osiem stron ekstra o tym, jak poprawiać sobie życie.
Herold nowej psychologii
O życiu i dokonaniach największego w swoim czasie, a dziś nieco zapomnianego francuskiego psychologa Théodule?a Ribota pisze Cezary Domański.
Dźwignie wyobraźni
Czym jest wyobraźnia ludzka? Jak działa? Co dzieje się w mózgu, gdy oglądamy dzieła sztuki - wyjaśniają Piotr Przybysz i Piotr Markiewicz.
Kod nie tylko Leonarda
Dlaczego kobiety lepiej niż mężczyźni potrafią odczytywać kiedy ktoś kłamie? Dlaczego, jeśli w czysto damskim towarzystwie, jedna z pań usiądzie z szeroko rozstawionymi nogami, inne zaczną czuć się nieswojo? ? o tajemnicach mowy ciała opowiada Allan Pease.
Iluzja woli nie boli
Czy wolna wola rzeczywiście istnieje? Czy jest tylko konieczną iluzją, bez której bylibyśmy czymś na kształt zombie - zastanawia się Joanna Trzópek.
Duszące więzy
O astmie i jej psychologicznych przyczynach piszą Mariusz Furgał i Roman Nowobilski.
W chorym ciele...
Astma jest chorobą, którą wywołuje m.in. stan naszej psychiki. Często jednak to choroby ciała wywołują choroby duszy. Takie schorzenia noszą nazwę somatopsychicznych. Pisze o nich Patrycja Kozera.
Poradnia DDA
Kącik poświęcony problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików i porady Marzenny Kucińskiej.
Widowiska śmierci
Dziesiątki tysięcy ludzi towarzyszących misterium śmierci. Ojcowie wraz z żonami i dziećmi oglądający egzekucje. Ograbianie wisielców z butów, powrozy zrywane z szyi - żeby szczęścia w życiu nie brakowało. To nie fragmenty scenariusza makabrycznego filmu - Bartłomiej Rabij opisuje jeden z mało znanych mrocznych fragmentów naszej historii: przypomina organizowane po wojnie egzekucje, w których uczestniczyło po kilkadziesiąt tysięcy gapiów.
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz