Reklamy
Gorące wiadomości
Ministerstwo Pracy chce uchylenia ustawy o zawodzie psychologa
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w dniu 21.11.2006., że decyzją Kolegium MPiPS rozpoczęto prace zmierzające do uchylenia ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Jednocześnie MPiPS informuje, że trwają prace nad nową ustawą, regulującą wykonywanie zawodu psychologa.
Ustawa o zawodzie psychologa, zawierająca liczne usterki prawne, formalnie obowiązuje od 1 stycznia 2006. Mimo to faktycznie nie jest przestrzegana, gdyż przestrzeganie jej sparaliżowałoby prace psychologów, psychiatrów i działaczy ruchów samopomocowych. W tej sytuacji uchylenie ustawy wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem.
Ustawa miała zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2002 roku, lecz ze względu na niemożność jej wykonania, ówczesny Minister Pracy Jerzy Hausner zwrócił się do Sejmu o przełożenie terminu jej wejścia w życie o 4 lata. Argumentował wówczas, że ustawa ta jest niewykonalna. W dyskusjach w parlamencie wskazywano na szereg wad prawnych ustawy, wskutek których zdecydowano o przesunięciu terminu jej wejścia w życie, dając rządowi 4 lata na usunięcie jej wad prawnych (argumenty Ministra Hausnera można znaleźć na stronie http://www.psychologia.net.pl/prawo.php?level=2, zawierającej zapis debaty w Senacie).
Kwestia wadliwości omawianej ustawy była wtedy już dla parlamentarzystów oczywista. Niestety, projekty nowelizacji również zawierały błędy i nie zostały przyjęte przez Sejm poprzedniej kadencji. W rezultacie, w ciągu tych 4 lat wadliwa ustawa nie została poprawiona.
Po wyborach parlamentarnych na jesieni 2005 roku nowy Sejm w pierwszej kolejności zajął się powołaniem rządu, przyjęciem budżetu, a następnie tworzeniem koalicji. Nowy Minister Pracy Krzysztof Michałkiewicz początkowo zamierzał odroczyć wejście w życie ustawy o kolejne 2 lata, by mieć czas na wprowadzenie koniecznych zmian, lecz, pod naciskiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, w ostatniej chwili wycofał się z tego projektu. W rezultacie, pomimo negatywnych opinii sejmowych prawników, niespodziewanie z dniem 1 stycznia 2006 zaczęła obowiązywać wadliwa ustawa, która nigdy nie powinna była wejść w życie. W tej sytuacji uchylenie wadliwej ustawy jest koniecznością.
Więcej informacji na temat ustawy można znaleźć na stronie: http://www.psychologia.net.pl/katalog.php?level=201
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz