Gorące wiadomości

Stresujące dzieciństwo może być przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia może się wiązać z ciężkimi przeżyciami w dzieciństwie. Wyniki najnowszych badań sugerują, że choroba ta - objawiająca się ciągłym zmęczeniem - ma ważną psychologiczną składową - informuje serwis "New Scientist". O zespole przewlekłego zmęczenia mówimy, kiedy zmęczenie utrzymuje się ponad pół roku, występują trudnościami z pamięcią i koncentracją, ma miejsce ból stawów i wrażliwość gruczołów limfatycznych.

Christine Heim z Emory University w Atlancie i jej współpracownicy zbadali ostatnio 100 dorosłych mających około 50 lat, spośród nich 43 osoby miały zespół przewlekłego zmęczenia. Uczestników badania pytano też, czy w dzieciństwie doświadczyli odrzucenia albo przemocy - emocjonalnej, fizycznej lub seksualnej.

Osoby, u których stwierdzono zespół przewlekłego zmęczenia, o wiele częściej miały takie właśnie wspomnienia z dzieciństwa - stwierdzili naukowcy. Osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia miały też - częściej niż pozostali - zaburzenia psychiatryczne, takie jak depresja czy lęk.

Heim sądzi, że choroby psychiczne przyczyniają się do zespołu przewlekłego zmęczenia, ale nie są jego przyczyną. Nie u wszystkich pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia stwierdzono zaburzenia psychiczne - zauważa badaczka. Mimo to zespół ten może być w większym stopniu warunkowany psychologicznie, niż niektórzy sądzą - mówi Heim.

Część naukowców przekonuje, że zespół przewlekłego zmęczenia jest chorobą o podłożu czysto biologicznym. Heim twierdzi jednak, że do choroby przyczyniają się zarówno biologia, jak i doświadczenia życiowe.

Nie jest jasne, dlaczego trauma i stres mogą predysponować do zespołu przewlekłego zmęczenia. Niewykluczone jednak, że takie doświadczenia ze wczesnego dzieciństwa mogą wpływać na rozwój mózgu - spekuluje autorka badań na łamach "Archives of General Psychiatry".

W innym badaniu zespół ze sztokholmskiego Karolinska Institutet analizował dane dotyczące ponad 19 tys. bliźniąt urodzonych w latach 1935-1958. Spośród nich 1600 miało zespół przewlekłego zmęczenia. Prawdopodobieństwo tej choroby u osób mających stresujące dzieciństwo okazało się pięć razy większe niż u pozostałych - ustalili naukowcy.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz