Gorące wiadomości

Zdrowy styl życia poprawia sprawność umysłową

Wprowadzenie prostych zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta, ćwiczenia pamięciowe, fizyczne i relaksacyjne, mogą wyraźnie poprawić sprawność i wydajność umysłową - informują badacze z USA na łamach pisma "American Journal of Geriatric Psychiatry".

W dwutygodniowych badaniach, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, wzięło udział 17 osób. Ich zdolności pamięciowe oceniono jako normalne. Badanych podzielono na dwie grupy. Jedna miała wprowadzić kilka prostych modyfikacji do swojego stylu życia, natomiast druga grupa, kontrolna, nie zmieniała nic.

Zmiany stylu życia polegały np. na modyfikacji diety, regularnym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, relaksujących oraz zadań umysłowych. Badani przeszli na dietę bogatą w zdrowe dla krążenia kwasy tłuszczowe omega-3, obecne np. tłustych rybach, oliwie z oliwek i orzechach, przeciwutleniacze oraz węglowodany złożone z produktów pełnoziarnistych. Jedli też pięć małych posiłków dziennie, co miało zapobiec nagłym spadkom glukozy we krwi. Glukoza stanowi główne paliwo dla mózgu.

Aby zminimalizować wpływ stresu na organizm, pacjenci mieli codziennie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Jak tłumaczą naukowcy, stres powoduje wydzielanie hormonu o nazwie kortyzol, a ten może zaburzać pamięć i uszkadzać komórki nerwowe związane z pamięcią. Ponadto, pacjentom zalecono, by każdego dnia wykonywali proste zadania umysłowe, takie jak rozwiązywanie krzyżówek czy łamigłówek. W ramach zwiększenia aktywności fizycznej każdego dnia mieli też robić spacery.

Przed rozpoczęciem badań i po 14 dniach sprawdzono, jak działają mózgi pacjentów w czasie różnych testów umysłowych. Wykorzystano do tego celu pozytronową tomografię emisyjną (PET). Okazało się, że już po dwóch tygodniach od zmiany stylu życia w obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć krótkotrwałą (w tzw. grzbietowo-bocznej korze przedczołowej) obniżył się metabolizm. Według naukowców dowodzi to, że wydajność mózgu wzrosła - wykonywał on te same zadania pracując mniej intensywnie i wykorzystując mniej glukozy. Poprawiły się też wyniki w testach na płynność mowy, która zależy od tego samego obszaru mózgu co pamięć krótkotrwała.

"Wykazaliśmy, że zaledwie 14 dni wystarczy, by proste modyfikacje stylu życia poprawiły nie tylko nasze ogólne samopoczucie i stan zdrowia, ale też sprawność i wydajność umysłową" - konkludują naukowcy.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz