Gorące wiadomości

Antybiotyk pomoże cierpiącym na fobię społeczną?

Antybiotyk stosowany w leczeniu gruźlicy, D-cykloseryna, może pomóc w leczeniu osób cierpiących z powodu fobii społecznych - wskazują najnowsze wyniki amerykańskich badań, które publikuje pismo "Archives of General Psychiatry".
Fobie społeczne charakteryzują się chorobliwym lękiem przed sytuacjami, w których człowiek jest wystawiony na obserwację ze strony innych i boi się, że może zrobić coś lub postąpić tak, że będzie zakłopotany. Przedmiotem fobii może być jeden rodzaj sytuacji lub kilka, np. wystąpienia publiczne, posiłki, a nawet pisanie w obecności innych osób. Potocznie zaburzenie to można określić jako chorobliwą nieśmiałość.

Nieleczona fobia społeczna może przerodzić się w przewlekłe zaburzenie, które niszczy życie chorego, utrudnia mu realizację zawodową i kontakty z innymi ludźmi. Aby lepiej radzić sobie z lękiem społecznym chorzy często pomagają sobie pijąc alkohol lub zażywając środki uspokajające. Narażają się przez to na uzależnienia. Terapia fobii społecznej polegała dotąd na podawaniu leków łagodzących stany lękowe i stosowaniu psychoterapii, najczęściej terapii behawioralnej, która polega m.in. na konfrontacji chorego z sytuacjami budzącymi lęk. Mimo postępów w leczeniu fobii, u wielu pacjentów objawy choroby się utrzymują.

Teraz naukowcy z Centrum Chorób o Podłożu Lękowym na Uniwersytecie w Bostonie zaobserwowali, że skuteczność leczenia fobii społecznych można poprawić za pomocą antybiotyku, używanego w leczeniu gruźlicy, tzw. D-cykloseryny. Jak wykazały wcześniejsze badania, oprócz działania przeciwbakteryjnego, lek ten stymuluje również procesy uczenia się.

Badaniami objęto 27 pacjentów, którzy chorobliwie bali się wystąpień publicznych. Wszyscy przeszli cztery grupowe sesje terapeutyczne "odwrażliwiające" na źródło lęku. Dodatkowo, na godzinę przed każdą sesją część z nich zażywała 50 miligramów D- cykloseryny. Pozostałym podawano placebo.

Natężenie objawów oceniano na podstawie subiektywnych relacji pacjentów oraz raportów lekarzy przed rozpoczęciem leczenia, po jego zakończeniu oraz w miesiąc po ostatniej sesji terapeutycznej.

Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali antybiotyk, terapia behawioralna skuteczniej łagodziła lęk przed publiczną przemową, w porównaniu z grupą stosującą placebo.

"Z naszych badań wynika, że wzmacniając procesy uczenia się, D- cykloseryna może pomóc osobom z fobiami społecznymi odnosić więcej korzyści z terapii behawioralnej" - komentuje biorący udział w badaniach prof. psychologii Michael Otto. Istotną zaletą leku jest to, że daje widoczne efekty już po kilku dawkach.

W przyszłości naukowcy planują potwierdzenie tych wyników przez przeprowadzenie testów na większej grupie pacjentów.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz