Gorące wiadomości

Białko "konserwuje" przykre wspomnienia

Aktywacja jednego białka wystarcza, by utrwalić w mózgu wspomnienia budzące strach - wskazują wyniki amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Nature Neuroscience". "Poznanie mechanizmu utrwalania przykrych wspomnień w mózgu pomoże w lepszym zrozumieniu podłoża wielu zaburzeń psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego, fobie, a nawet uzależnienia" - komentuje biorąca udział w badaniach prof. Jane Taylor z Uniwersytetu Yale.

Badania ostatnich lat dowiodły, że przywoływane wspomnienia stają się bardzo wrażliwe i podatne na modyfikację, a nawet na zniszczenie. Innymi słowy, przywołane wspomnienie można łatwo zmienić lub bezpowrotnie utracić. Dlatego naukowcy wysunęli hipotezę, że mózg musi posiadać mechanizm ponownego utrwalania starych wspomnień i przywracania ich na właściwe miejsce w długoterminowej przechowalni, jaką jest pamięć. Wyniki badań zespołu prof. Taylor dostarczają pierwszych dowodów, że taki mechanizm istnieje. Badania prowadzono na szczurach, które nauczyły się reagować lękiem na konkretny dźwięk.

Naukowcy zaobserwowali, że aby ponownie utrwalić wspomnienia budzące strach, wystarczyło uaktywnić jedno białko w ciele migdałowatym, tj. strukturze mózgu, która kontroluje reakcje lękowe. Białko to nazywa się kinazą białkową A (w skrócie PKA). Z kolei zablokowanie enzymu PKA w jądrze migdałowatym szczurów hamowało proces konserwacji, a nawet wzmacniania starych wspomnień budzących strach.

Zdaniem autorów najnowszej pracy, zbyt silna stabilizacja przykrych wspomnień może przyczyniać się do rozwoju różnych zaburzeń o podłożu lękowym, jak zespół stresu pourazowego. Z drugiej strony, możliwość modyfikacji i wzmacniania wspomnień w czasie ich przywoływania może być przydatna w psychoterapii, uważają naukowcy.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz