Gorące wiadomości

Neandertalczycy szybko ustąpili przed ludźmi współczesnymi

Migracja człowieka współczesnego na teren Europy była główną przyczyną szybkiego wyparcia neandertalczyków z naszego kontynentu. Wyniki dotychczasowych prac na europejskich stanowiskach zostały podsumowane przez jednego z angielskich archeologów na łamach ostatniego numeru "Nature".

Ok. 40 tys. lat temu rozpoczął się przełom, w wyniku którego zmieniło się antropologiczne oblicze Europy. Szybka migracja pierwszych grup ludzi współczesnych z terenów Bliskiego Wschodu spowodowała gwałtowny odwrót neandertalczyków. Zasiedlenie Europy przez naszych przodków okazało się zmierzchem kultury jej wcześniejszych mieszkańców.

Dla współczesnych badaczy sam okres współistnienia obu gatunków oraz zniknięcie Homo neandertalensis z areny ewolucyjnej nadal pozostaje spornym problemem antropologii. Paul Mellars, archeolog z Uniwersytetu w Cambridge, podjął się oceny dotychczasowych wyników badań szczątków kostnych i narzędzi znajdowanych na wielu stanowiskach - od Bliskiego Wschodu po tereny północnej Hiszpanii.

Zdaniem angielskiego badacza obecny stan wiedzy pozwala na stwierdzenie, że kluczowe zmiany na terenie Europy zaszły w okresie pomiędzy 30 a 40 tys. lat temu. W tym czasie kontynent został opanowany przez ludzi współczesnych niewątpliwie powiązanych z kultura oryniacką, a ludzie neandertalscy, mający za sobą 200 tys. lat pomyślnej adaptacji, wymarli. Współistnienie obu gatunków mogło trwać nawet kilka tysięcy lat, ale archeolodzy uważają, że stało się to "z dnia na dzień".

Ludzie współcześni wyruszyli z terenów Lewantu pomiędzy 45 a 47 tys. lat temu. Poprzez Azję Mniejszą dotarli na Bałkany, gdzie ich najwcześniejsze ślady można datować na 43 tys. lat temu. Tutaj drogi naszych przodków się rozdzieliły, część z nich poruszała się w stronę Europy Zachodniej wzdłuż biegu Dunaju, część trzymała się północnych wybrzeży Morza Śródziemnego. Ok. 36 tys. lat temu potomkowie przedstawicieli z obu grup dotarli do południowej Francji i na północne obszary Półwyspu Iberyjskiego. Najwyraźniej błyskawiczne zasiedlenie Europy wzdłuż dwóch głównych szlaków zaskoczyło dotychczasowych mieszkańców Starego Kontynentu.

Mimo braku dowodów archeologicznych można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że nie obyło się bez bezpośrednich kontaktów pomiędzy grupami neandertalczyków i ludźmi współczesnymi. Genetyczna analiza szczątków obu gatunków, przeprowadzona na początku bieżącego roku, wykluczyła możliwość krzyżowania się pomiędzy tymi grupami. Kontakty te zapewne miały formę rywalizacji o przestrzeń życiową i źródła pożywienia.

Jak wiadomo, rywalizację tę wygrali ludzie współcześni, a przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują na wiele czynników, które pomogły przeważyć szalę zwycięstwa na naszą stronę - dłuższe życie osobnicze, lepsze przystosowanie do zmian klimatycznych, czy bardziej skomplikowane struktury społeczne. Jednak, zdaniem angielskiego archeologa, największą przewagę nad neandertalczykami dawała naszym przodkom umiejętność komunikacji za pomocą bardziej złożonej mowy.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz