Gorące wiadomości

Homo- i heteroseksualni inaczej reagują na twarze

Orientacja seksualna wpływa na to, jak nasz mózg reaguje na twarze mężczyzn i kobiet - zaobserwowali naukowcy ze Szwajcarii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology". Ze wszystkich zdolności wzrokowych ludzi, zdolność do rozpoznawania twarzy jest niewątpliwie najlepiej rozwinięta. Odczytywanie emocji i intencji z twarzy innych jest niezbędnym warunkiem kontaktów społecznych. Może również decydować o możliwości znalezienia partnera. Atrakcyjność twarzy jest bowiem uważana za cechę świadczącą o dużych możliwościach reprodukcyjnych i o dobrym materiale genetycznym.

Dotychczasowe badania wykazały, że reakcja ludzkiego mózgu na twarze podlega wpływom takich czynników, jak zdolności pamięciowe, koncentracja uwagi czy emocje. Nie wiadomo natomiast, w jakim stopniu jest ona modulowana przez płeć i orientację seksualną.

Najnowsze doświadczenie naukowców z Uniwersytetu w Zurychu zostało przeprowadzone na grupie 40 młodych osób - 10 kobiet i 10 mężczyzn heteroseksualnych oraz 10 kobiet i 10 mężczyzn o orientacji homoseksualnej.

Prezentowano im na ekranie komputera zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn. Uczestnicy testu najpierw biernie przyglądali się twarzom, a następnie musieli oceniać, czy są dla nich atrakcyjne, obojętne czy nieatrakcyjne. Ocenę wystawiali przyciskając jeden z trzech klawiszy. W tym samym czasie mózg każdej osoby był poddany badaniu z użyciem techniki rezonansu magnetycznego (MRI).

Okazało się, że wszyscy oceniali atrakcyjność twarzy w podobny sposób. Ponadto, w mózgach wszystkich osób, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej, odnotowano podobny wzrost aktywności w korze wzrokowej, która odpowiada za identyfikację twarzy. Zbliżona była również aktywność w układzie limbicznym (ciele migdałowatym i wyspie), które odpowiadają za odczytywanie emocji na twarzach. Innymi słowy, zarówno identyfikacja twarzy jak i emocji, które się na niej pojawiają nie zależy od płci obserwowanej osoby, ani od płci czy orientacji seksualnej obserwatora.

Zaobserwowano jednak różnice aktywności w strukturach tzw. układu nagrody (wzgórze i kora oczodołowo-czołowa), który odpowiada za wartościowanie różnych bodźców i za odczuwanie przyjemności, m.in. na widok atrakcyjnych twarzy. U heteroseksualnych kobiet i mężczyzn homoseksualnych układ nagrody reagował silniej na twarze męskie, natomiast u mężczyzn heteroseksualnych i kobiet homoseksualnych - na twarze kobiece.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz