Reklamy
Gorące wiadomości
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości skórnych. Chociaż pierwsze objawy zwykle występują już u niemowląt, choroba może rozwinąć się także u osób dorosłych. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry? Czego należy unikać przy tej dolegliwości i jak łagodzić występujące objawy?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa choroba skóry. Nie da jej się wyleczyć, można jedynie łagodzić objawy. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Jak właściwie pielęgnować objętą zmianami skórę?
Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry?
Przyczyny atopowego zapalenia skóry wciąż nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że jej wystąpienie związane jest z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. Wśród czynników odpowiedzialnych za AZS wymienia się:
- osłabienie warstwy lipidowej skóry;
- czynniki genetyczne;
- alergie (pokarmowe, wziewne, kontaktowe);
- czynniki psychiczne - przewlekły stres, depresja, nerwice.
Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić.
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?
Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane, dlatego postawienie właściwej diagnozy często sprawia trudność nawet specjalistom. Najbardziej charakterystyczne objawy to:
- uporczywe swędzenie;
- duża suchość skóry;
- miejscowe zaczerwienienie skóry połączenie z intensywnym łuszczeniem, a czasem też wysiękiem;
- wyprysk pęcherzykowato-grudkowaty;
- zmiany skórne powstające na skutek intensywnego drapania - uszkodzenia skóry z wysiękiem.
Zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, tułowiu i szyi. Charakterystyczne dla AZS jest nawracanie zmian.
W przypadku podejrzenia u siebie lub swojego dziecka atopowego zapalenia skóry należy skontaktować się z dermatologiem.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Przy atopowym zapaleniu skóry kluczowa jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Skórę najlepiej oczyszczać specjalnymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry z AZS. Jednak nawet te kupione w aptece mogą nie służyć danemu pacjentowi, dlatego należy uważnie obserwować reakcję swojej skóry na poszczególne preparaty. Prędzej lub później uda się znaleźć kosmetyk, który będzie najlepiej współpracował z naszą skórą.
Przy zaostrzonym przebiegu choroby lekarz może przepisać maści sterydowe do miejscowego stosowania. Praktykowane jest także podawanie doustnych leków przeciwświądowych. Pacjentom przynoszą dużą ulgę i zapobiegają wtórnym uszkodzeniom skóry na skutek intensywnego drapania.
Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?
Skóra z AZS "nie lubi" dużych wahań temperatury, niskiej wilgotności powietrza, "drapiących" tkanin (np. wełny). Objawy atopowego zapalenia skóry można złagodzić poprzez:
- unikanie długich, gorących kąpieli;
- regularne nawilżanie skóry;
- unikanie wysuszających skórę kosmetyków (często z substancjami barwiącymi czy zapachowymi);
- noszenie ubrań z przewiewnych, miłych w dotyku tkanin.
Należy też pamiętać, że objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się jesienią i zimą, a ustępują wiosną i latem. W tym okresie szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która nie zaostrzy zmian.
Opublikowano: 2024-03-29
Źródło: Superpharm
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz