Gorące wiadomości

Nie żyje prof. Jerzy Mellibruda, twórca nowoczesnej terapii uzależnień w Polsce

W piątek 4 września 2020 r. zmarł Jerzy Mellibruda, psycholog specjalizujący się problematyce uzależnień, twórca i wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Miał 82 lata.

- "Był twórcą i wieloletnim dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale wszyscy zapamiętamy go przede wszystkim jako nauczyciela, mentora i człowieka, który inspirował tysiące ludzi do pracy w obszarze profilaktyki, terapii uzależnień i szeroko pojętego rozwiązywania problemów alkoholowych. Inspirował nas wszystkich. Łączymy się w żałobie i smutku z rodziną i bliskimi" - podała PARPA w piątek na swojej stronie na Facebooku.

- "Właśnie dotarła do mnie smutna wiadomość, że zmarł prof. Jerzy Mellibruda, twórca i wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kondolencje dla najbliższych Pana Profesora" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jerzy Mellibruda ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1969 r., po których odbył - pod kierunkiem prof. Antoniego Kępińskiego - staż kliniczny. Pracę doktorską na temat treningu interpersonalnego obronił w 1972 r. Stworzył termin "trening interpersonalny" i spopularyzował tę formę rozwijania umiejętności społecvznych i rozwoju osobistego.

Był psychologiem specjalizującym się w problematyce uzależnień, w szczególności problemów alkoholowych. Zreformował lecznictwo odwykowe, tworząc nowoczesną, skuteczną terapię uzależnień w oparciu o jego koncepcję psychologicznych mechanizmów uzależnienia. W ramach Studium Terapii Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia wyszkolił tysiące terapeutów uzależnień. Zdecydowana większość programów terapeutycznych placówek odwykowych w Polsce została napisana zgodnie z jego koncepcją psychologicznych mechanizmów uzależnienia i w wielu placówkach wykorzystuje się te same scenariusze zajęć terapeutycznych. W czasach, gdy powszechnie uważano, że zupełnie niemożliwa jest skuteczna pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, wykazał w ramach programu badawczego Analiza Przebiegu i Efektów Terapii Alkoholików (APETA) obejmującego ok. 20 tys. pacjentów wiodących placówek odwykowych w całym kraju wysoką skuteczność terapii odwykowej prowadzonej w oparciu o jego koncepcję.

Był popularyzatorem idei terapii dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA) w Polsce.

Był szefem Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, kierownikiem Katedry Psychologii Uzależnień, Przemocy i Sytuacji Kryzysowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Był superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowanym superwizorem treningów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Był także szefem Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii i nauczycielem psychoterapii.

Był autorem wielu publikacji z zakresu problematyki uzależnień i rozwoju osobistego, z których najważniejsze to:

  • "Integracyjna psychoterapia uzależnień: teoria i praktyka" (wspólnie z Zofią Sobolewską-Mellibruda);
  • "Pułapka niewybaczonej krzywdy";
  • "Poszukiwanie siebie";
  • "Teoria i praktyka terapii Gestalt";
  • "Siedem ścieżek integracji psychoterapii".


Uroczyste pożegnanie odbędzie się w środę, 16 września, o godzinie 13.00 w domu pogrzebowym przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie.

Opublikowano: 2020-09-05

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy