Gorące wiadomości

Mężczyźni słuchają kobiet nie dłużej niż przez sześć minut

Mężczyźni słuchają tego, co mówią do nich kobiety, nie dłużej niż przez sześć minut - wynika z badań przeprowadzonych na wydziale psychologii amerykańskiego Rutgers University. Co więcej, używają do tego tylko połowy mózgu. Inne badanie wykazało, że kobiety są w stanie słychać dwóch rozmów naraz.

Z badań przeprowadzonych na wydziale psychologii amerykańskiego Rutgers University wynika, że mężczyzna jest w stanie wytrzymać średnio 6 minut, gdy partnerka opowiada takich sprawach, jak: posiłek, ulubieni aktorzy czy jej uczucia (najczęstszy temat rozmów 56 proc. kobiet). Mężczyznę szybko znudzi rozmowa o kimś, kogo nie zna, o ludziach z miejsca pracy jego partnerki, o celebrytach lub o ubraniach.

Jednocześnie więcej niż 1/5 mężczyzn przyznaje, że podczas rozmowy przez telefon ze swoją partnerką sprawdza coś w internecie albo ogląda program sportowy.

Najgorszym momentem na podjęcie próby zwrócenia na siebie uwagi mężczyzny jest czas, gdy śledzi mecz, przeskakuje po kanałach albo gra na telefonie komórkowym. Jednakże mężczyzna potrafi skoncentrować się nawet 15 minut na rozmowie z kolegami o piłce nożnej, filmie czy seksie.

Nic więc dziwnego, że kobiety regularnie sprawdzają swoich partnerów - robi to ponad połowa z nich (54 proc.) - by się przekonać, czy ich słuchają. Ponad 1/3 twierdzi, że najczęstszą oznaką braku uwagi jest długa pauza przed odpowiedzią na ich pytanie. Drugą wskazówką może być potok pustych słów czy komunałów.

Wśród tematów, przy których mężczyźni się wyłączają, są takie jak: celebryci; moda i zakupy; relacje z innymi ludźmi; osoby, których nigdy nie spotkali; koledzy i koleżanki ich partnerek; to, co ich partnerka zjadła na obiad; to, o czym się pisze na Facebooku; diety i odżywianie; uczucia partnerki; horoskopy.

Co ciekawe, według prof. Roberta Leahy'ego z amerykańskiego Institute for Cognitive Therapy dla mężczyzn głównym pożytkiem płynącym z komunikacji jest wymiana informacji w celu rozwiązywania problemów.

- "Dzielenie się uczuciami i wywnętrzanie są w ich odczuciu drogą donikąd. Uważają, że jeśli partnerka mówi nie po to, by rozwiązać jakiś problem, to po prostu chce sobie ulżyć, skazując wszystkich na stratę czasu i energii" - uważa badacz.

Z kolei z badań prof. Josepha Lurito ze szkoły medycznej Indiana University wynika, że mężczyźni słuchają jedynie połową mózgu. Badacz za pomocą rezonansu magnetycznego zmierzył aktywność mózgu 20 mężczyzn i 20 kobiet w czasie, gdy czytano im fragmenty powieści docierające do ich uszu przez słuchawki. Okazało się, że w przypadku mężczyzn odnotował wzmożoną aktywność mózgu wyłącznie w lewym płacie skroniowym (strefie odpowiadającej za rozumienie mowy), podczas gdy u kobiet ta aktywność wystąpiła w obydwu płatach.

Co ciekawe, dodatkowe badanie wykazało, że kobiety są w stanie słychać dwóch rozmów naraz.

Opublikowano: 2020-02-26

Źródło: TVP Info


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz