Gorące wiadomości

Homoseksualizm nie jest zdeterminowany genetycznie

Pojedynczy gen homoseksualizmu nie istnieje - twierdzą amerykańscy badacze Broad Institute of MIT and Harvard. Na podstawie indywidualnych wariantów genetycznych nie można przewidywać, czy ktoś będzie angażował się w relacje seksualne z osobami tej samej płci - czytamy na łamach czasopisma prestiżowego magazynu naukowego Science, który opublikował wyniki badań.

Badanie przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodniczył dr Andrea Ganna z Broad Institute of MIT and Harvard w Cambridge (USA). Uwzględniono w nim dane pochodzące od ponad 470 tys. osób. Szukano wariantów genetycznych będących wyznacznikiem homoseksualizmu - wchodzenia w relacje seksualne z osobami tej samej płci.

Naukowcom udało się zidentyfikowano pięć specyficznych wariantów, które wiązały się z zachowaniem homoseksualnym (jeden z nich zaangażowany był w procesy biologiczne związane z powonieniem, inny z hormonami płciowymi), a także tysiące innych, które brały w nim mniejszy udział. Mimo to okazało się, że analizowane łącznie, nie pozwalały przewidywać pociągu do osób tej samej płci.

Pojedynczy gen homoseksualizmu nie istnieje - twierdzą badacze. Ich zdaniem zachowanie homoseksualne jest wynikiem wspólnych oddziaływań genów i środowiska, podobnie jak większość obserwowanych u ludzi cech.

- "Wcześniejsze badania sugerowały obecność silnych sygnałów genetycznych, które mogłyby uczynić przewidywalnymi postawy seksualne, przy czym jeden z najbardziej znanych takich sygnałów wskazywał na chromosom X, ale w naszych badaniach z próbką sto razy silniejszą, pokazaliśmy, że tak nie jest" - wyjaśnił dr Andrea Ganna w rozmowie z włoską agencją prasową ANSA.

- "Wyniki naszego badania dostarczają wglądu w biologiczne podłoże zachowań homoseksualnych, ale uświadamiają też, jak ważne jest powstrzymanie się od wyciągania uproszczonych wniosków ze względu na skomplikowaną naturę fenotypów behawioralnych, nasz ograniczony wgląd w genetykę i długą historię nadużywania rezultatów badań genetycznych w celach społecznych" - podsumował naukowiec z Broad Institute of MIT and Harvard w Cambridge.

Wyniki uzyskane przez zespół dra Ganna są zgodne z wcześniejszymi wynikami badań nad orientacją seksualną bliźniąt jednojajowych. W roku 2002 Peter Bearman i Hannah Brückner z uniwersytetów Columbia i Yale przestudiowali dane z National Longitudinal Study of Adolescent Health (NLSAH) i odkryli, że zgodność orientacji homoseksualnej wynosi zaledwie 6,7% męskich i 5,3% żeńskich bliźniąt monozygotycznych (jednojajowych). Innymi słowy, jeśli jeden z bliźniaków jednojajowych (a więc o identycznym genotypie) był homoseksualistą, to prawdopodobieństwo, że drugi także byłby homoseksualistą wynosiło zaledwie 6,7%. Tymczasem, gdyby homoseksualizm był zdeterminowany genetycznie, to zgodność orientacji seksualnej bliźniąt jednojajowych powinna wynosić 100%.

W rzeczywistości dużo większość zgodność obserwuje się u bliźniąt jednojajowych, jeśli chodzi o podatność na zachorowania na niektóre choroby. Jeśli jeden z bliźniaków jest chory, to np. w przypadku nowotworów prawdopodobieństwo zachorowania przez drugiego bliźniaka wynosi tylko 10%, w przypadku stwardnienia rozsianego 25-30%, cukrzycy I typu do 50%, cukrzycy II typu do 75%, schizofrenii 30-50%, łuszczycy 65-72%, celiakii 70-75%.

Wyniki te również obalają hipotezę genetycznej etiologii homoseksualizmu, a wspierają hipotezę wskazującą na rolę czynników środowiskowych.

Opublikowano: 2019-08-31

Źródło: wPolityce


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy