Gorące wiadomości

Masz problem z oszczędzaniem? 5 kroków, które może Ci w tym pomóc

Jakie jest podejście Polaków do oszczędzania? 35 proc. Pań i Panów będących w związku zadeklarowało, że odkłada pieniądze zarówno na wspólne, jak i indywidualne cele. Wysokość oszczędności 1/5 Polaków równa się średnio sumie od 3- do 6-miesięcznych dochodów. Tak wynika z badania "Budżet domowy polskich par", które na zlecenie Grupy KRUK przeprowadziła agencja SW Research. Czy są sposoby, które mogą pomóc nam w odkładaniu pieniędzy na różne cele?

Z uwagi na coraz bardziej konsumpcyjny charakter życia, wydatki i potrzeby społeczeństwa wciąż rosną. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że od 2006 do 2016 r. średnie miesięczne wydatki polskiego gospodarstwa domowego zwiększyły się o ponad 50 proc. - z 751 do 1132 zł netto. Wzrost tych wydatków wynika nie tylko ze wzrostu comiesięcznych kosztów stałych, ale też z okazjonalnych, nieprzemyślanych wydatków. Brak kontroli nad nim stanowi duże ryzyko, które może prowadzić do zadłużenia.

Jak pokazują dane Grupy KRUK za II kwartał br., Polacy są zadłużeni już na 27 miliardów złotych. Najwięcej, bo 563 tys. osób z zaległymi płatnościami, to konsumenci w wieku 36-40 lat. Niewiele mniej, bo 530 tys., stanowią Polacy i Polki od 41 do 45 roku życia. Zadłużenia te wynikają przede wszystkim z niespłaconych rat kredytów, pożyczek, rachunków telefonicznych bądź korzystanie z telewizji cyfrowej.

Oszczędzanie nie jest łatwą sztuką i wymaga wytrwałości i konsekwentnego dążenia do wyznaczonych celów. W 5 krokach podpowiadamy, jakie działania należy podjąć, aby zapanować nad swoimi domowymi finansami.

1. Planuj swoje wydatki


Nie chodzi jedynie o duże zakupy, takie jak samochód czy wydatki na sprzęt RTV. Cotygodniowa wizyta w hipermarkecie, to również znakomita okazja do oszczędzania, korzystania z promocji, czy wyboru tańszych zamienników. Pamiętajmy też, że odpowiednia liczba produktów, która jest nam akurat potrzebna, zapobiegnie ich marnowaniu.

2. Kontroluj budżet domowy, ustal priorytety w wydatkach


Sprawdź, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i spróbuj poszukać oszczędności. Przeanalizuj swój budżet i prowadź regularne notatki. Możesz to robić za pomocą arkusza w Excelu, zwykłego zeszytu lub gotowego kalkulatora domowego budżetu. Specjalne aplikacje można znaleźć i pobrać bezpłatnie w Internecie. Porównywanie comiesięcznych przychodów z wydatkami, pomoże ustalić, jaką kwotę pieniędzy jesteś w stanie regularnie odkładać.

3. Lepiej poczekać niż brać kredyt


Zastanów się, czy zakup nowego telewizora, zmywarki lub innej kosztownej rzeczy jest teraz niezbędny. Zamiast brać kredyt lub pożyczkę na takie zakupy, warto na nie zaoszczędzić, odkładając co miesiąc ustaloną wcześniej kwotę. Tuż po wypłacie możesz przelewać ustaloną kwotę na specjalne konto oszczędnościowe. Dzięki temu zablokujesz środki finansowe, co powstrzyma Cię przed impulsywnym wydaniem pieniędzy na przykład przy okazji różnych promocji w sklepach.

4. Mniej znaczy więcej, czyli oszczędzanie zacznij do małych kwot


Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Nagły wydatek, utrata pracy, niespodziewana przerwa w dopływie gotówki. Takie sytuacje mogą spotkać każdego. Oszczędności pomagają nam tymczasowo przetrwać trudny czas i pomagają uchronić się przed zadłużeniem. Dzięki zgromadzonym wcześniej pieniądzom możemy zapłacić czynsz, rachunki za prąd, gaz, telefon. Warto zatem regularnie odkładać nawet niewielką sumę pieniędzy, aby mieć poduszkę finansową na wypadek różnych zdarzeń losowych. Postaw przed sobą pierwsze wyzwanie. Ustal, jaką kwotę chciałbyś odłożyć w ciągu 3 miesięcy i zrealizuj ten cel. Po trzech miesiącach postaw przed sobą nowe wyzwanie i kontynuuj działanie.

5. Postaw na ekologię


Ogranicz zużycie prądu. To rozwiązanie jest nie tylko dobre dla portfela, ale także dla środowiska. Gaś światło, kiedy wychodzisz z pokoju, odłącz z gniazdka zbędne ładowarki. Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz. Zaoszczędzone pieniądze mogą wydawać się niewielkie, ale w ciągu roku wzrosną do kwot, których nawet się nie spodziewasz.

Opublikowano: 2017-11-03

Źródło: On Board Public Relations


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy