Gorące wiadomości

Wanda Półtawska - lekarz psychiatra - odznaczona orderem Orła Białego

Dr Wanda Półtawska - harcerka Szarych Szeregów, lekarz psychiatra, obrończyni życia, najbliższa przyjaciółka i współpracownica Karola Wojtyły - znalazła się w gronie sześciu osób zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu, odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenia zostały wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Narodowego Święta 3 Maja.

Dr nauk med. Wanda Półtawska, profesor PAT, psychiatra, obrończyni życia, w czasie wojny harcerka Szarych Szeregów i więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, najbliższa współpracownica Karola Wojtyły - została uhonorowana Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej". Ze względu na wiek i stan zdrowia odznaczona przyjęła order na siedząco. Zwracając się do dr Półtawskiej prezydent Andrzej Duda powiedział: - "Osoba taka jak Pani, o takiej moralności i tak wielkiej etyce, i twardych zasadach, mogła nie wstawać przed Prezydentem Rzeczypospolitej, by otrzymać odznaczenie."

Order Orła Białego - jak podkreślił prezydent Duda - został przyznany Wandzie Półtawskiej za działalność niezłomną przez tak wiele lat, przez dziesięciolecia, od czasów młodości - służby harcerskiej i konspiracji.

Prezydent wyraził uznanie dla odznaczonej za to, że przetrwała cierpienie w obozie koncentracyjnym, a potem dawała świadectwo wiary, wartości, rodziny, życia ludzkiego, zwłaszcza dzieci nienarodzonych, które było świadectwem bez obawy i zawsze cichej służby jako lekarz, doradca rodzinny, jako ten, kto pomagał ludziom bardzo często w najtrudniejszych chwilach.

- "Za to dziękuję i jestem zaszczycony, że jest Pani dzisiaj tutaj i że mogłem wręczyć Pani to odznaczenie." - dodał Andrzej Duda.

Wanda Półtawska złożyła z kolei na ręce prezydenta podziękowania: - "Dziękuję za dzisiejszy dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy. Długo czekaliśmy na to. Miałam serię frustracyjnych reakcji, jak z Ravensbrück wróciłam w gruncie rzeczy do następnej niewoli. I dopiero dzięki temu, co tu, teraz mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu i życiu mojego pokolenia." - podkreśliła Wanda Półtawska.

Wanda Półtawska czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Gdy miała 15 lat, została drużynową. Wraz z grupą harcerek przystąpiła do walki konspiracyjnej jako łączniczka, uczestnicząc jednocześnie w tajnym nauczaniu. Została aresztowana przez Gestapo, torturowana i przesłuchiwana, następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück z wyrokiem śmierci. W obozie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych (głównie chirurgicznych okaleczeń kończyn) przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy.

Po wojnie ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie uzyskała oba stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii. Nastęnie była adiunktem w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej Krakowie, wykładowcą medycyny pastoralnej na PAT w Krakowie, pracownikiem Poradni Wychowawczo-Leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ, gdzie prowadziła poradnictwo małżeńskie i rodzinne. W 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata, piastując stanowisko profesora. W 1981-1984 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Prowadziła badania tzw. dzieci oświęcimskich - ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Opublikowano: 2016-05-04

Źródło: wPolityce.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz