Reklamy
Gorące wiadomości
W szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce ruszył nowy projekt społeczny - "Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!"
Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP! to ogólnopolski projekt społeczny adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do ponad 13 tysięcy placówek w całej Polsce wysłane zostały materiały edukacyjne, które mogą być pomocne dla nauczycieli przy prowadzeniu lekcji wychowawczych na temat nałogowych zachowań, takich jak: nadmierne korzystanie z internetu, robienie zakupów, granie w gry hazardowe czy gry video. Celem akcji jest uświadomienie młodzieży, że niekontrolowane wykonywanie tych czynności jest tak samo groźne, jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Do niedawna uzależnienia wiązano przede wszystkim z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Dziś coraz częściej mamy do czynienia z uzależnieniami behawioralnymi, czyli uzależnieniami od czynności. Należą do nich zachowania lub działania, które są społecznie akceptowane, takie jak jedzenie, granie w gry hazardowe, robienie zakupów, korzystanie z internetu, oglądanie telewizji, dbanie o swój wygląd, zaspokajanie potrzeb seksualnych, używanie komórki, praca itp. Właściwie nie ma różnic w zasadniczych cechach zachowania ludzi uzależnionych od substancji czy od czynności.
W jednym i drugim przypadku występuje silne pragnienie wykonywania danego zachowania, następuje utrata kontroli, pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego w postaci różnych dolegliwości i niepokoju oraz kompulsywne (przymusowe) pragnienie kontynuowania aktywności pomimo jej negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie. Szczególnie narażeni na zagrożenie uzależnieniami behawioralnymi są młodzi ludzie. Potwierdzają to wyniki wielu badań z ostatnich lat, wystarczy przytoczyć tu kilka danych: w Polsce jest 11,5% nastolatków zagrożonych nadużywaniem komputera; spośród osób, które grają w gry online odsetek nadużywających wynosi 12,8%; wśród grających w gry hazardowe na pieniądze na ryzyko uzależnienia narażonych jest 44,9% chłopców i 19,8% dziewcząt.
Wyniki badań wskazują jednocześnie, że jednym z najważniejszych czynników chroniących przed uzależnieniem jest informacja i edukacja, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań z tego zakresu. Projekt "Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!" w pełni wpisuje się w tego typu działania. Fundacja FIRST przygotowała cztery zestawy materiałów edukacyjnych dotyczących najczęściej występujących wśród młodzieży uzależnień behawioralnych: od internetu, gier video, hazardu i zakupów. W każdym zestawie znajdują się schematy proponowanych lekcji tematycznych wraz z prezentacjami Power Point oraz cztery filmy edukacyjne dla młodzieży w ciekawej komiksowej formie. Wśród materiałów znajduje się także specjalnie przygotowane kompendium podstawowej wiedzy na temat tych uzależnień oraz wybrane artykuły i wyniki badań dotyczące tej problematyki. Wszystko po to, żeby zainteresować młodzież tematem i zwrócić ich uwagę na problem. Wszystkie filmy video można również obejrzeć na kanale YouTube:
Projekt realizuje FIRST - Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych, w ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia. Fundacja FIRST od kilku już lat stara się kierować uwagę społeczną na problem uzależnień behawioralnych, które mogą dotykać młodych ludzi. Jednym ze zrealizowanych działań była ogólnopolska kampania społeczna dotycząca uzależnienia od internetu prowadzona pod hasłem "Wyloguj się do życia" i jej kontynuacja "Wyloguj się do życia, a robi się to TAK!" , którą wspierali sportowcy światowego formatu jak Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny oraz raperzy Sokół, Ten Typ Mes, Stasiak, Pjus.
Opublikowano: 2016-02-16
Źródło: FIRST
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
W szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce ruszył nowy projekt społeczny -
Autor: fatum Data: 2016-02-17, 08:55:11 OdpowiedzBardzo pouczający i interesujący materiał.
Czy jestem uzależniona?
Zdecydowanie tak.-:).
Materiał bardzo pomocny w uświadomieniu sobie co teraz będzie dalej ze mną? Jak głęboki mam problem?
Czy zechcę skorzystać z pomocy dla siebie?
Dziękuję za informacje.... Czytaj dalej