Gorące wiadomości

W Rzeszowie otwarto Centrum Rozwiązywania Konfliktów inspirowane koncepcją prof. Zimbardo

- Często w szkole zdarza się, że ktoś komuś kopie plecak, włamuje się do szafki, czy też wyśmiewa na Facebooku, a inni uczniowie to obserwują - mówi dr Agnieszka Wilczyńska. Szkolenia oparte na badaniach jednego z najsłynniejszych na świecie psychologów - prof. Philipa Zimbardo, mają sprawić, że "odnajdą oni w sobie bohatera". Prowadzące je Centrum Rozwiązywania Konfliktów prof. Zimbardo właśnie zainaugurowało swoją działalność w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Mam zaszczyt wyrazić moją akceptację dla utworzenia Centrum Rozwiązywania Konfliktów prof. Zimbardo, jako części Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym WSIiZ - powiedział do uczestników inauguracji prof. Philip Zimbardo. Specjalnie na tę uroczystość nagrał on swoją wypowiedź i przekazał ją uczelni. - Ucząc psychologii przez ponad 50 lat mocno wierzę, że jest bardzo ważne dla wszystkich, aby uświadomić sobie jak psychologia działa oraz jak najlepiej wykorzystywać jej zasady i badania dla wzbogacenia życia i codziennego funkcjonowania także waszego bezpieczeństwa - zaznaczył.

Uroczystość inauguracji odbyła się 10 grudnia 2015 r. w Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przyjechało na nią wiele szkół z całego regionu. W jej ramach wyświetlono m.in. film na temat słynnego na całym świecie stanfordzkiego eksperymentu więziennego przeprowadzonego przez prof. Zimbardo. Była to też okazja do dowiedzenia się czegoś o działalności Centrum oraz porozmawiania z jego przedstawicielami.

Jednym z działań Centrum będzie realizacja Projektu Bohaterskiej Wyobraźni (Hero Imagination Project). Jest on skierowany do nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W jego ramach prowadzone są szkolenia dające umiejętność wpływania na postawy dzieci tak, by w sytuacjach, w których komuś dzieje się krzywda potrafiły zareagować.

- Będziemy uczyć inteligentnego reagowania, czyli co można zrobić tak, żeby się nie narazić na niebezpieczeństwo. Takich możliwości jest zawsze dużo - powiedział dr Maciej Milczanowski, szef Centrum Rozwiązywania Konfliktów prof. Zimbardo w Rzeszowie.

- W koncepcji prof. Zimbardo bohater to wcale nie jest Spiderman, Batman, czy ktokolwiek inny, kto rzuca się pod koła samochodu, żeby kogoś uratować. Tylko jest to osoba, która podejmuje bohaterskie czyny w sytuacjach dnia codziennego - tłumaczyła dr Agnieszka Wilczyńska, lider i koordynator Zimbardo Team oraz Zimbardo Youth Center w Polsce. - Te bohaterskie czyny odnoszą się do pewnych sytuacji, w których pokonujemy nasze realne ludzkie tendencje do przyłączania się do jakichś zachowań, grup, które niosą ze sobą trudne konsekwencje - dodała.

Dr Wilczyńska zaznaczyła też, że brak reakcji na dokuczanie, dręczenie, czy zastraszanie w szkole, to, co się dzieje z uczniami w takich sytuacjach to może być po prostu proces psychologiczny, z którego nie zdają sobie sprawy i nie wiedzą jak z niego wyjść. - My w tym projekcie dajemy konkretne narzędzia, strategie i ćwiczenia, które pomagają rozwiązywać te sytuacje i pokazują jak można się zachować - zapewniała.

Projekt Bohaterskiej Wyobraźni został stworzony przez prof. Zimbardo. Centrum, za pośrednictwem swoich trenerów może przekazywać go dalej - szkoląc m.in. nauczycieli, a ci z kolei wykorzystując przekazaną im wiedzę i umiejętności mogą oddziaływać na uczniów.

- Program działa na zasadzie przełącznika. On powinien się sam rozprzestrzeniać, wpływać na rodziców i na inne dzieci oraz powodować, że po prostu klasy staną się lepsze, dzieciaki będą bardziej współpracować, osiągać lepsze wyniki i to jeszcze bardziej ich zmotywuje i tak naprawdę w ten sposób poprawia się społeczeństwo - opisał dr Milczanowski. - Dzieci są plastyczne, one bardzo szybko chwytają i dobre, i złe rzeczy. Jeżeli nasycimy je tymi dobrymi, które w tym projekcie są bardzo sprytnie wbudowane, to przybiorą one postawę pozytywną - dodał.

- Bardzo podoba mi się ten pomysł, ponieważ my w gimnazjum spotykamy się właśnie z wykluczeniem, z konfliktami, a do tej pory nie mieliśmy żadnej pomocy, nawet tej merytorycznej, dostępu do informacji, materiałów. Myślę, że szkolenia dla nas będą bardzo dobre - oceniła Mariola Panek, nauczycielka z Gimnazjum w Rakszawie. - Konflikty są i będą, a tym bardziej rodzą się w wieku dorastania, dlatego też taka pomoc dla nas nauczycieli jest bardzo wskazana - podkreśliła. - Myślę, że to podziała - podsumowała.

Wśród działań podejmowanych przez Centrum będą: badania nad przyczynami konfliktów i metodami ich rozwiązywania; szkolenia w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach Projektu Bohaterskiej Wyobraźni; współpraca z instytucjami w zakresie rozszerzenia programu Zrozumienie Natury Ludzkiej oraz projekty i granty poświęcone przede wszystkim rozwiązywaniu konfliktów na podstawie interdyscyplinarnych badań.

Oprócz Projektu Bohaterskiej Wyobraźni, skierowanego do nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, w planach Centrum jest też oferta szkoleń przeznaczonych dla innych instytucji, takich jak służba więzienna, wojsko, czy policja. Także mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze szkoleń opartych na badaniach profesora Zimbardo.

Dr Andrzej Rozmus, Prorektor ds. Nauczania WSIiZ, który otworzył uroczystość inauguracji Centrum zaznaczył, że dla szkoły to zaszczyt, że będzie ono mogło działać w jej ramach. - Nasza uczelnia w nowym roku akademickim zaoferuje unikatowy kierunek studiów, Psychologię w Zarządzaniu. Tego nie ma na Podkarpaciu. Tutaj na pewno to Centrum będzie dla nas wsparciem - zaznaczył.

- Psychologia pozwala nam zrozumieć siebie i innych ludzi. A dzięki temu pozwala też zmieniać to, co jest w nas może trochę gorsze na lepsze - powiedziała dr Katarzyna Stasiuk. - Psychologia jest także potrzebna np. w zarządzaniu, żeby tworzyć w miejscach pracy takie środowisko, które sprzyjałoby temu, żeby ludzie pracowali efektywnie, żeby czuli się z firmą związani i żeby ta osiągała swoje cele - podkreśliła.

Philip George Zimbardo - amerykański psycholog pochodzenia włoskiego, od 1968 roku profesor Uniwersytetu Stanforda. Obecnie na emeryturze. Znany z przeprowadzenia eksperymentu więziennego, założyciel Kliniki Nieśmiałości, autor wielu książek, z których najbardziej znana to "Psychology and Life" (Psychologia i życie). Działał aktywnie na rzecz popularyzacji psychologii, występując w cyklu programów "Discovering Psychology". Założyciel i patron działającego od 2014 roku jedynego w Polsce Centrum Zimbardo tj. miejsca spotkań i edukacji młodzieży. W 2002 roku Zimbardo pełnił funkcję przewodniczącego Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 2015 roku Senior Adviser w Centrum Rozwiązywania Konfliktów założonego pod jego auspicjami w ramach Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym WSIiZ.

Opublikowano: 2015-12-11

Źródło: WSIiZ


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy