Reklamy
Gorące wiadomości
Poradnie psychologiczne będą mogły diagnozować dzieci nowymi testami IBE na tabletach - przez pół roku bezpłatnie
Rozpoczął się nowy projekt Instytutu Badań Edukacyjnych. Każda chętna poradnia
psychologiczno-pedagogiczna może otrzymać nowoczesne testy do diagnozowania
dzieci. Psychologowie zyskają narzędzia, dzieci i rodzice - najlepszą wiedzę o stanie dziecka, a naukowcy będą mogli sprawdzić, jak funkcjonują przygotowane przez nich testy.
To będzie duża zmiana i pomoc w diagnozowaniu dzieci. Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne za darmo dostaną nowoczesne narzędzia do diagnozowania dzieci - zapisane na tabletach elektroniczne testy. Zostały przygotowane przez ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych na podstawie badań. Teraz trafią w ręce diagnostów, którzy zostaną też przeszkoleni przez badaczy. Pierwsze warsztaty z pracownikami poradni rozpoczęły się już w Toruniu.
- Udostępnimy w sumie pięć różnych narzędzi - opowiada dr Radosław Kaczan z IBE. - Są wśród nich kwestionariusze do rozwoju społecznego i emocjonalnego małych dzieci w wieku od 1,5 roku do 5,5 lat. Są również testy do diagnozy indywidualnej dzieci rozpoczynających naukę, czyli dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Każdy przeszkolony pracownik poradni otrzyma tablet z narzędziami, który będzie mógł wykorzystywać w swojej codziennej pracy.
Nowe testy IBE mają ogromną zaletę - powstały w oparciu o przeprowadzone niedawno badania edukacyjne i są dostosowane do dzisiejszych dzieci. Każde badane dziecko będzie można ocenić na tle dzisiejszych rówieśników. Kolejny mocny punkt to przygotowanie ich w formie elektronicznej i przyjaznej dla dzieci. Część z nich to tzw. testy adaptatywne, czyli dostosowujące poziom trudności kolejnych zadań w zależności od poprzednich rozwiązań każdego dziecka. Naukowcy projektując test sprawdzili również, że swobodnie radzą sobie z nim dzieci, które nie mają w domu tabletu.
Elektroniczna platforma działająca w systemie Android, którą pobrać można ze sklepu Google Play, pozwoli też badaczom aktualizować narzędzia. Badacz posiadający tablet będzie musiał jedynie zadbać o połączenie z internetem i pobranie aktualizacji.
- Dzięki temu również my będziemy otrzymywać wyniki testów prowadzonych w poradniach, oczywiście anonimowo, ale z danymi dotyczącymi tylko wieku dzieci - opowiada dr Kaczan. - To pozwoli nam na bieżąco uaktualniać normy obu narzędzi.
Co dokładnie otrzymają pracownicy poradni? - Test TUNSS, dzięki któremu będą mogli sprawdzić umiejętności dzieci istotne z punktu widzenia nauki pisania, czytania i matematyki (m.in. sprawność manualną, spostrzegawczość, umiejętność porównywania wielkościprzedmiotów). - TUNSS przypomina bardziej zabawę niż badanie testowe - zaznacza dr Piotr Rycielski z IBE.- Dzieci chętnie go rozwiązują, nie odczuwają ani lęku ani znudzenia w trakcie wykonywania testu - dodaje. TUNSS przeznaczony jest do diagnozowania dzieci w wieku 5-7 lat.
IBE opracował też Test Pamięci Roboczej do pomiaru pamięci roboczej u dzieci w wieku 6 i 7 lat. Dzięki temu można ocenić, jakim potencjałem - a nie wiedzą - dysponuje dziecko. Ocena pamięci roboczej może pomóc przewidywać późniejsze osiągnięcia szkolne 6- czy 7-latka.
Oprócz tych dwóch narzędzi, pracownicy poradni otrzymają te? opracowane w IBE narzędzia do diagnozy psychospołecznego funkcjonowania dzieci w wieku od 1,5 roku do 5,5 lat. Będą to trzy kwestionariusze, które adresowane są do rodziców dzieci. Pozwalają na szybką ocenę rozwoju dziecka w danym obszarze i ułatwią zadecydowanie o dalszych krokach diagnostycznych:
- kwestionariusz Styl adaptacji (pozwala diagnozować zarówno uspołecznienie - posiadanie kompetencji społecznych prowadzących do zaangażowania dziecka w nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów społecznych - oraz eksternalizację ? podejmowanie przez dziecko zachowań buntowniczych, negatywistycznych i agresywnych),
- kwestionariusz Reakcja na nowość (pozwala na ocenę szybkości adaptacji dziecka do nowych warunków oraz sposobu reagowania przez nie na nowe bodźce: osoby, miejsca, przedmioty),
- kwestionariusz Koncentracja (pozwala na ocenę zdolności dziecka do wykonywania zadań wymagających skupienia uwagi i wytrwałości).
Diagnosta może pobrać Platformę Testów IBE z internetu na urządzenie z systemem Android, jednak uruchomić testy będą mogli tylko pracownicy przeszkoleni przez IBE. Elektroniczne testy są zabezpieczone cyfrowym podpisem.
Na warsztaty z badaczami zostały zaproszone wszystkie publiczne poradnie. - Każda mogła wysłać pracownika, któremu zaprezentujemy nasze narzędzia i pokażemy, jak z nich korzystać - mówi dr Radosław Kaczan.
W sumie odbędą się cztery spotkania warsztatowe. Pierwsze odbyło się już w Toruniu.
Kolejne zaplanowano w Lublinie (3-4 listopada), Poznaniu (13-14 listopada) i Katowicach (17-18 listopada).
Pracownicy poradni po warsztatach otrzymają od IBE tablet z testami. Będą mogli z niego korzystać przez pół roku. Po tym czasie poradnia będzie mogła wykupić urządzenie.
Więcej informacji o badaniu "Nowoczesne narzędzia w diagnozie indywidualnej dzieci" i warsztatach na stronie: www.eduentuzjasci.pl/poradnie
Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) zatrudnia około 150 badaczy zajmujących się edukacją - socjologów, psychologów, pedagogów, ekonomistów, politologów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych - wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze w tym zakresie, aktywnie promuje politykę edukacyjną opartą na faktach (evidence-based policy and practice) i szczególnie dużą wagę przywiązuje do badań, których wyniki mogą zostać wykorzystane w praktyce i polityce edukacyjnej na szczeblu krajowym i lokalnym.
Opublikowano: 2014-10-31
Źródło: IBE
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz