Gorące wiadomości

Naukowcy z PAN przeciwni obniżaniu wieku obowiązku szkolnego

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk a także pracownicy oświaty zrzeszeni w NSZZ Solidarność sprzeciwiają się planom przymusowego posyłania sześciolatków do szkół. Podkreślają, że nauczyciele nie są przygotowani do takich zmian, a decyzję w sprawie wcześniejszego rozpoczęcia nauki należy - tak jak dotąd - zostawić rodzicom.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zrzeszająca 70 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych oświaty mówi "nie" obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków. Stanowczo przeciwko tym zmianom wypowiada się także Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk - informuje "Rzeczpospolita". Z dokumentów, do których dotarła gazeta wynika, że pedagodzy z PAN bardzo krytycznie oceniają politykę edukacyjną minister Krystyny Szumilas i jej poprzedniczki Katarzyny Hall, zarzucając im "przejawy bezmyślności" i "niedojrzałość polityczną". Oba stanowiska zostały wyrażone w ramach konsultacji społecznych w sprawie kolejnej już nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która ma uregulować status sześciolatków w szkołach.

"Braki w przygotowaniu szkół pod względem prawnym, kadrowym i organizacyjnym są drastyczne i dotyczą m.in. nauczycieli przygotowanych profesjonalnie do zajmowania się dziećmi w tym wieku [tj. sześciolatków], rozwiązań całodziennej opieki wykraczającej poza plan zajęć, regulacji dotyczących okresu wakacji szkolnych, terenów zabaw" - napisali pedagodzy z PAN.

Recenzja oświatowej "Solidarności" nie również nie pozostawia wątpliwości. Zdaniem Związku decyzje w tej sprawie należy pozostawić rodzicom.

Jak przypomina gazeta, wobec reformy opory mają również rodzice. Już 360 tys. osób złożyło podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie obniżenia wieku szkolnego. W 2012 r. zaledwie 18 proc. uprawnionych do tego sześciolatków rozpoczęło naukę, a pod presją opinii społecznej premier odroczył obowiązek szkolny dla sześciolatków urodzonych po 30 czerwca 2008 r.

Opublikowano: 2013-05-21

Źródło: wPolityce.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz