Gorące wiadomości

Odbyła się konferencja o uzależnieniach w Bełchatowie

Lekarze i terapeuci niemalże z całego kraju wzięli udział w szóstej już Konferencji Naukowej, która odbyła się w Sport Hotelu w Bełchatowie. Spotkanie zorganizowała Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed oraz Fundacja "Rozwój - Lepsza Przyszłość". Temat konferencji to "Nowoczesne metody leczenia i diagnostyki chorób psychicznych. Problemy uzależnienia w kryzysie ekonomicznym".

Wśród wykładowców znaleźli się prof. dr hab. n. med. Wojciech Gruszczyński, prof. dr hab. n. przyrodniczych Jerzy Vetulani oraz mgr Karina Stasiak, kierownik Oddziału Leczenia Uzależnień w Klinice Wolmed. W konferencji udział wzięło ok. 70 lekarzy i terapetuów. Patronat honorowy nad konferencją objęła wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst.

Jak podkreślał podczas spotkania Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra ordynator Kliniki Wolmed, na całym świecie specjaliści obserwują wzrost liczby osób uzależnionych przy pogarszającej się sytuacji kryzysowej. I to nie tylko od alkoholu, ale i leków, czy narkotyków. Niejednokrotnie sięgnięcie po używki jest próbą ucieczki od przytłaczającej rzeczywistości i niemożności poradzenia sobie z problemami.

A taki stan zazwyczaj następuje na skutek długotrwałego stresu. Wybitny specjalista od teorii stresu bojowego, prof. Wojciech Gruszczyński zaznacza, że przewlekły stres niszczy komórki kory czołowej, odpowiedzialnej za myślenie oraz kory limbicznej, odpowiadającej za nasze emocje - tzw. mózgu emocjonalnego. - Jeżeli te funkcje zostaną zniszczone, czyni to z nas kalekami psychicznymi ? mówi prof. Wojciech Gruszczyński. - Wśród przyczyn przewlekłego stresu znajdują się wypalenie zawodowe, bezrobocie, przemoc. Skutki dla organizmu są zatrważające. Długotrwały stres poprzez zmiany biochemiczne niszczy komórki mózgu, komórki stawów, układu pokarmowego, układu krążenia, a przede wszystkim uszkadza nasze DNA, wyzwala toksyczne wolne rodniki i sprawia, że ludzkie komórki szybciej się starzeją.

Sławomir Wolniak w społecznych zmianach, za którymi nie każdy potrafi nadążyć, widzi nie tylko zagrożenie długotrwałym stresem. - Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, bezrobocie, wywołują frustrację i zniechęcenie - podkreśla lekarz. - Ciężko im uciec od negatywnych wpływów na psychikę. Wielu osobom wydaje sie, że jedynym sposobem, ale też dla nich najprostszym, jest ucieczka w odprężający, ale i niezmiernie zgubny alkohol czy leki uspokajające.

W takiej sytuacji jednym ratunkiem dla osoby uzależnionej jest rozpoczęcie terapii. Zdaniem specjalistów pierwszym i najważniejszym krokiem jest przekonanie chorego o konieczności jej podjęcia. - Jak najszybciej należy rozpocząć psychoterapię wspomaganą przez farmakologię - stwierdza prof. Jerzy Vetulani. I objaśnia zasady działania jednego z leków pod chemiczną nazwą naltrekson. - Podanie leku daje pacjentowi dodatkowe wzmocnienie - blokuje bowiem proces uwalniania endorfin w czasie spożywania alkoholu i zmniejsza chęć napicia się go. Jednocześnie nie zmniejsza - najogólniej mówiąc "radości z życia". Czytanie nadal sprawia pacjentowi przyjemność, podobnie jak słuchanie muzyki czy smaczne potrawy.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa była okazją do zainaugurowania działalności Rady Naukowej Kliniki Wolmed w następującym składzie: przewodnicząca prof. Lucyna Golińska, wiceprzewodniczący prof. Wojciech Gruszczyński, wiceprzewodniczący prof. Jerzy Vetulani, lek. med. Sławomir Wolniak, mgr pedagogiki Karina Stasiak, mgr ekonomii Liliana Mikła.

Do zadań Rady Naukowej należy: sprawowanie bieżącego nadzoru naukowego nad działalnością Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed, dbanie o wysoki poziom realizacji działalności medycznej oraz naukowej; określenie profilu badawczego Kliniki, uwzględniającego kierunki rozwoju światowej nauki; tworzenie projektów badawczych rozwojowych nowych dziedzin nauki w zakresie zaburzeń psychicznych i uzależnień; poszukiwanie nowoczesnych metod leczenia, na bazie leków już istniejących i podejmowanie prób łączenia środków farmakologicznych. Takie działania mają przyczynić się do uzyskania lepszych rezultatów w leczeniu zaburzeń psychicznych i uzależnień. W tym celu Rada może inicjować i wykonywać badania kliniczne.

Jak podkreśla Sławomir Wolniak, funkcjonowanie Rady ma też cel dydaktyczny - sprawowanie nadzoru nad stażami prowadzonymi na poszczególnych oddziałach Kliniki Wolmed oraz poradniach zdrowia psychicznego. - Rada zajmie się też dokonywaniem oceny aktywności naukowej pracowników i zespołów badawczych Kliniki - mówi ordynator Wolmedu. - Ma ona możliwość zgłaszania i opiniowania kandydatur do nagród naukowych. Celem Rady jest współpraca z innymi instytucjami naukowymi w kraju i za granicą m.in. w kwestii inicjowania i tworzenia wspólnych programów badawczych, programów współpracy naukowej, uczestniczenia w projektach i badaniach, także unijnych oraz programów działalności wydawniczej.

Rada będzie współpracować z zarządem Fundacji "Rozwój - Lepsza Przyszłość" w ramach prowadzonej przez Fundację działalności Statutowej.

Opublikowano: 2013-04-20

Źródło: MA


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Odbyła się konferencja o uzależnieniach w Bełchatowie

    Autor: fatum   Data: 2013-04-20, 21:50:56               Odpowiedz

    Te wiadomości są bardzo pocieszające,zwłaszcza dla osób już uzależnionych.A jak echo niesie tych osób już są miliony.
    Pozostaje już tylko miłość o której nic nie wiemy,chyba,że Rada Naukowa wie i ten fakt przed nami ukrywa.
    Pozdrawiam. ... Czytaj dalej



Zobacz więcej komentarzy