Gorące wiadomości

Zaburzenia odżywiania? Rozwiązania istnieją!

Od kwietnia we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Lublinie ruszają spotkania grup wsparcia, prowadzonych przez Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania. Są to działania niekomercyjne prowadzone przez organizacje pozarządową.

Zamknięte grupy wsparcia z elementami psychoedukacji odbywać się będą jeden raz w tygodniu po 1,5 godziny przez okres 3 miesięcy i prowadzone będą przez dyplomowanych terapeutów. Organizatorzy planują grupy o wielkości od 6 do 10 osób w wieku od 13 lat. Wszelkie informacje dostępne są na serwisie Centrum (www.centrumzaburzenodzywiania.pl). Zapisy trwają.

By móc uczestniczyć w grupie konieczne jest zgłoszenie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Następnie dana osoba proszona jest o uzupełnienie formularza, a po jego weryfikacji przez specjalistów Centrum, otrzymuje dalsze szczegóły postępowania.

- "Wiele osób współpracujących z Centrum posiada własne doświadczenia z zaburzeniami odżywiania. Możemy więc powiedzieć, że znamy potrzeby chorych. Rozumiemy ich. Wiemy jak bardzo się boją - zrobienia pierwszego kroku, zlekceważenia ich problemu czy samych siebie" - mówi Magdalena Krupa, koordynator Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania.

Specjaliści podkreślają kluczową rolę wczesnej interwencji w przypadku zaburzeń odżywiania, która jednoznacznie skutkuje zminimalizowaniem uszczerbku na zdrowiu oraz skraca czas opieki terapeutycznej.

- "Osoby chorujące na zaburzenia odżywiania cierpią w samotności, czekają. Wstydzą przyznać się do swojego problemu nawet przed bliskimi" - mówi Magdalena Krupa. - "A przecież to jest po prostu choroba" - dodaje.

Grypy wsparcia to tylko jedna z trzech form pomocy oferowanych prze Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania. Do dyspozycji osób chorych oraz ich bliskich jest również kontakt za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefon zaufania.

Uruchomione zostały dwa adresy e-mail, umożliwiające kierowanie korespondencji do osób, mających doświadczenie w pracy z chorymi na zaburzenia odżywiania. Uczestnik ma możliwość wyboru, czy chce kontaktować się z osobą płci żeńskiej (kobietawspieramy@centrumzaburzenodzywiania.pl) czy męskiej (mezczyznawspieramy@centrumzaburzenodzywiania.pl). Osoby szukające wsparcia mogą kierować swoją pocztę na wskazane adresy w każdy dzień tygodnia o dowolnej porze, a czas oczekiwania na odpowiedź wynosi maksymalnie 48 godzin.

Kolejną z form uzyskania wsparcia jest możliwość korzystania z telefonów zaufania, które pozwalają na uzyskanie szybkiej pomocy i zapewniają dodatkowo anonimowość. Chory potrzebuje przestrzeni, w której poczuje się autonomiczny i odpowiedzialny za siebie, w której odszuka tkwiące w nim, oraz w jego otoczeniu elementy umożliwiające przezwyciężenie trudności. Przestrzeń tą współtworzy dyżurny telefonu zaufania. Specjaliści dostępni są w wyznaczonych godzinach przez sześć dni w tygodniu pod czterema numerami telefonów.

- "Problem zaburzeń odżywiania wymaga działań odważnych i kompleksowych. To wyzwanie, które wymaga inicjatyw zarówno na polu pomocy i wsparcia, edukacji i informacji oraz rozwoju wiedzy specjalistycznej. Wierzymy, że rozwiązania istnieją!" - podkreśla Magdalena Krupa.

Opublikowano: 2013-03-14

Źródło: OCZO


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz