Reklamy
Gorące wiadomości
Testosteron zmniejsza skłonność do kłamstwa?
Testosteron wpływa na zachowanie społeczne i jest związany z mniejszą skłonnością do oszukiwania - twierdzą niemieccy naukowcy. Wyniki badania pojawiły się w czasopiśmie "PLos ONE".
Badacze z uniwersytetu w Bonn (Niemcy) przeprowadzili eksperyment, który wskazuje na to, że hormon płciowy - testosteron - może wpływać na człowieka w pozytywny sposób, przyczyniając się do uczciwego postępowania, a nie wyłącznie do agresywnego i ryzykownego zachowania.
W celu udowodnienia powyższej hipotezy, przeprowadzono badanie na 91 zdrowych osobach. Nieco ponad połowie spośród nich (46) podawano testosteron w postaci żelu do wcierania w skórę. Pozostali otrzymywali żel placebo, czyli nie zawierający hormonu ani nie posiadający w składzie żadnych substancji, mogących wpłynąć na człowieka.
Tuż przed przystąpieniem do właściwego eksperymentu, badacze sprawdzili jeszcze, czy rzeczywiście osoby, które smarowane były żelem z testosteronem, miały wyższy poziom tego hormonu w organizmie.
- Żadna z osób badanych ani żaden naukowiec przeprowadzający badanie, nie wiedzieli, kto otrzymał testosteron, a kto nie - podkreśla dr Matthias Wibral, główny badacz.
Takie procedury zostały zastosowane w celu zapobiegania ewentualnemu wpływaniu na zachowanie uczestników badania.
Następnie osoby badane przystąpiły do prostej gry w kości. Każda z nich przebywała w odosobnionej kabinie i miała za zadanie wpisywać swoje wyniki do komputera. Nikt nie mógł wiedzieć, czy gracz uczciwie przedstawia swoje wyniki, czy kłamie, aby wypaść lepiej w grze, bo lepsze rezultaty gwarantowały otrzymanie wyższej sumy pieniędzy. Jednak badacze, dzięki wnioskowaniu statystycznemu, byli w stanie stwierdzić po zakończeniu badania, kto uczciwie relacjonował swoje postępy w grze, a kto oszukiwał w celu uzyskania korzyści.
Okazało się, iż osoby, które otrzymywały wcześniej testosteron były mniej skłonne do kłamstwa.
Testosteron to hormon płciowy odpowiedzialny za pojawianie się typowo męskich cech u człowieka. Występuje również u kobiet, ale w dużo mniejszej ilości.
Testosteron wzmaga formowanie się cech płciowych, zwiększa libido i odpowiada za muskularną budowę ciała. Udowodniono również, że wpływa na agresywne zachowania oraz potrzebę wywierania wrażenia na innych.
Teraz niemieccy badacze przekonują, że testosteron może wpływać też na pozytywne zachowania.
- Badanie pokazało, że osoby badane z wyższym poziomem testosteronu kłamały rzadziej niż pozostali uczestnicy badania. Ten rezultat stoi w sprzeczności z jednowymiarowym podejściem, które zakłada, iż testosteron wiąże się z antyspołecznym zachowaniem - komentuje ekonomista prof. dr Armin Falk.
Opublikowano: 2012-10-15
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Testosteron zmniejsza skłonność do kłamstwa?
Autor: krakers Data: 2012-10-16, 08:23:52 Odpowiedzzgodnie z moimi wyobrażeniami i poglądami na te sprawy uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak zaiste jest, albowiem sądzę,że człowiek o dużej zawartości testosteronu jest w rzeczy samej bardziej prawdomówny i może wcale nie dlatego, że bardziej szlachetny, czy rozumny (bo czułości taki ... Czytaj dalej
- RE: Testosteron zmniejsza skłonność do kłamstwa? - impresja, 2012-10-16, 08:44:14
- RE: Testosteron zmniejsza skłonność do kłamstwa? - krakers, 2012-10-16, 12:29:54