Gorące wiadomości

Rozmowa bez mówienia będzie możliwa dla osób sparaliżowanych?

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht stworzyli technikę kodowania liter, która pozwala pacjentom cierpiącym na zespół zamknięcia (osobom niemogącym mówić, poruszać się ani mrugać oczami z powodu całkowitego paraliżu) na prowadzenie rozmowy. Pacjenci mogą tworzyć wyrazy wyłącznie dzięki wykorzystaniu sygnałów płynących z mózgu.

Badania z wykorzystaniem fMRI (funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego) przeprowadził zespół naukowców pod kierownictwem dr Bettiny Sorger z Wydziału Psychologii i Neurobiologii Uniwersytetu w Maastricht. Dotychczas dzięki skanom mózgu wykonanym przy pomocy fMRI można było sprawdzić, czy osoby w stanie wegetatywnym wykazują jakikolwiek stopień świadomości. Nigdy wcześniej nie umożliwiało ono jednak odbycia rzeczywistej rozmowy i odpowiadania na pytania otwarte. - "Zaczęłam zastanawiać się, czy fMRI można wykorzystać do tworzenia liter poprzez wykorzystanie zadań kognitywnych, a przez to umożliwić komunikację bez jakiejkolwiek formy ruchu" - mówi dr Bettina Sorger.

Zdrowych uczestników badania poproszono o wykonanie konkretnego zadania kognitywnego dla każdej litery wyświetlonej na ekranie (np. obliczenie sumy, narysowanie w głowie prostego przedmiotu). Różnicując moment rozpoczęcia i czas trwania zadania, wytworzono 27 różnych przebiegów fal mózgowych (jeden dla każdej litery alfabetu i jeden dla odstępu między wyrazami). Przebiegi fal mózgowych były automatycznie odkodowywane w czasie rzeczywistym dzięki nowo stworzonym metodom analizy danych.

Uczestnicy badania wykorzystywali tę metodę komunikacji do prowadzenia mini-rozmów z naukowcami, podczas których byli proszeni o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania otwarte. Wszystkim uczestnikom udało się z powodzeniem udzielić odpowiedzi podczas jednogodzinnych sesji.

- "Przy pomocy tej metody osoby całkowicie sparaliżowane, które nie mogą korzystać z innych alternatywnych form komunikacji, mogą uzyskać szansę na formułowanie własnych myśli i prowadzenie rozmowy" - mówi dr Bettina Sorger.

Opublikowano: 2012-08-25

Źródło: Lighthouse Consultants


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy