Gorące wiadomości

Pierwsze komunie w Polsce bez alkoholu

Na większości (59 proc.) przyjęć komunijnych nie było alkoholu. W 8 proc. podawano "symbolicznego" szampana. W 11 proc. przypadków pito wino, a w 16 proc. wódkę - wynika z sondazu TNS Polska. TNS w raporcie z badań zastrzega jednak, że część ankietowanych mogła nie przyznać się do picia alkoholu.

Ponad połowa (58 proc.) przyjęć komunijnych, na których ostatnio byli badani, odbyła się w domach; 28 proc. w restauracjach, 7 proc. w domach weselnych, remizach i podobnych lokalnych. 3 proc. sakramentów nie towarzyszyło przyjęcie. 4 proc. badanych nie odpowiedziało na pytanie.

Zwykle komunia odbywa się w gronie najbliższych - ponad połowa (56 proc.) w grupie do 20 osób. 32 proc. przyjęć zorganizowano z udziałem od 21 do 30 osób, a 7 proc. w przedziale 31-40 osób. Na 5 proc. uroczystości świętowało ponad 40 osób.

Blisko połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że podarowała dziecku w prezencie pieniądze, 19 proc. przygotowała prezenty rzeczowe, reszta nie dała nic lub nie pamiętała, co to było.

Najczęściej dawano rower (21 proc.); łańcuszek - sam lub z krzyżykiem albo medalik (17 proc.), inną biżuterię (kolczyki, pierścionek, bransoletkę) - 10 proc. oraz sprzęt komputerowy (komputer, laptop, drukarkę, monitor, tablet) - 9 proc. Biblię podarowało 3 proc. ankietowanych, a różaniec - 1 proc. Na liście upominków znalazły się także m.in. aparaty fotograficzne, gry, ubrania, telefony i słodycze.

Prezenty pieniężne to zwykle od 200 do 500 zł. Sumy z tego przedziału wskazało 73 proc. ankietowanych, obdarowujących dziecko gotówką. Średnio prezent pieniężny wynosi 395 zł.

Badanie "obyczaje komunijne w Polsce" zrealizowano od 14 do 17 czerwca na ogólnopolskiej próbie 1000 mieszkańców w wieku powyżej 15 lat.

Opublikowano: 2012-07-06

Źródło: Stefczyk.info


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz