Gorące wiadomości

Prawie połowa Polaków obawia się o swe zdrowie psychiczne

Aż 45 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne - wykazały badania przedstawione podczas debaty społecznej na temat depresji, która odbyła się w OCH-Teatrze w Warszawie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman powiedział, że stale rośnie liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Podczas prezentacji poinformował, że liczba osób leczonych z tego powodu zwiększyła się o 131 proc. w latach 1990-2004. Do placówek psychiatrycznych co roku zgłasza się już 1,5 mln chorych.

- "Spada nasza kondycja psychiczna" - podkreślał prezes PTP. Powołał się na badania GUS, z których wynika, że 25 proc. badanych przyznało, że czuje się "wyczerpanych i wykończonych", 28 proc. twierdzi, że jest "zmęczonych", 16 proc. jest "bardzo zdenerwowanych", a 12 proc. odczuwa "smutek i zmęczenie".

Narasta również poczucie zagrożenia. Według badań CBOS, które przedstawił Heitzman, aż 85 proc. Polaków ocenia warunki życia w naszym kraju jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Powodem jest obawa przed bezrobociem (wskazuje na to 77 proc. ankietowanych), kryzys rodziny (47 proc.) i bieda (41 proc.). Z kolei 38 proc. badanych obawia się uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.

- "Nowym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego jest praca ponad normę, od 10 do nawet 14 godzin na dobę" - zauważył prezes PTP. Jego zdaniem, wynika to z tego, że boimy się, iż nie sprostamy wymaganiom i oczekiwaniom pracodawcy, a jednocześnie mamy duże poczucie obowiązku, często narzucane przez pracodawcę.

Specjalista dodał, że pracodawcy celowo utrzymują pracowników w przekonaniu, iż są mało wydajni i opieszali, a jednocześnie stawiają wymagania, które nie mogą być spełnione. - "Skutkiem tego jest rozbicie rodziny, depresja, choroby somatyczne, przedwczesna umieralność oraz ogólnie zła jakość życia psychicznego" - wyliczał Heitzman.

Niepokojące jest - mówiono podczas debaty - że depresja, podobnie jak inne choroby psychiczne, jest negatywnie postrzegana w naszym społeczeństwie. Chorych psychicznie traktuje się jak ludzi gorszej kategorii. Skutek jest taki, że wiele osób ukrywa swą chorobę i nie chce zgłosić się do specjalisty po pomoc, wśród nich najczęściej są mężczyźni.

Patronat nad debatą społeczną "W związku z depresją..." objęło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polska Agencja Prasowa.

Opublikowano: 2012-02-25

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy