Gorące wiadomości

Jak walczyć z jesienną depresją?

Depresja jest stanem, w którym - niezależnie od obiektywnych przesłanek - może znaleźć się każdy. Obniżone samopoczucie, bezsenność lub nadmierna potrzeba snu, permanentne zmęczenie, utrata energii czy poczucie bezwartościowości bez wątpienia utrudniają funkcjonowanie. Depresja czy jej łagodniejszy stan - jakim jest jesienna apatia i przygnębienie - są szczególnie trudne, gdy brakuje wsparcie i motywacji od osób z najbliższego otoczenia. Receptą może być angażująca praca w towarzystwie przyjaznych współpracowników. Jak jednak radzić sobie ze spadkiem zdolności myślenia i koncentracji czy brakiem motywacji do działania, zwłaszcza jeśli pracuje się w domu?

Co roku, gdy kończy się lato często ogarnia nas apatia i przygnębienie. Krótkie dni, brak słońca, a do tego natłok spraw i obowiązków w pracy i w domu. Naukowego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy można szukać w angielskim słowie SAD, czyli "smutny". SAD to również skrót od seasonal affective disorder, czyli sezonowego zaburzenia nastroju.

Jakie są przyczyny gorszego nastroju?

- "To przede wszystkim wynik niedoboru światła słonecznego. W październiku jego natężenie jest najmniejsze w całym roku. A gdy jest ciemno, nasz organizm produkuje dużo melatoniny - hormonu, którego nadmiar powoduje senność i apatię" - wyjaśnia Agnieszka Młodzikowska, terapeuta i psycholog, Dyrektor Zarządzająca Perfect In Centrum Terapii i Rozwoju Osobowości. Jak dodaje - "Depresja często daje się nam we znaki podczas pracy. Sztuczne oświetlenie, brak świeżego powietrza czy monotonne zadania, rutyna - to wszystko może wpływać na obniżony nastrój. Czujemy się wypaleni, nie widzimy perspektyw, każdy dzień wydaje się nam podobny do poprzedniego i dłuży się nam bez końca."

Czy pracownicy zatrudnieni na zasadach telepracy są bardziej narażeni na jesienną depresję?

- "I tak i nie" - odpowiada Agnieszka Młodzikowska - "niewątpliwą zaletą telepracy jest fakt, iż po trosze sami jesteśmy panem swojego czasu. Możemy wypić kawę w ulubionym kubku, okryć się ciepłym kocem, włączyć ulubioną muzykę, otworzyć okno czy wyjść na spacer z psem w południe, złapać trochę promieni słońca. Minusem jest z całą pewnością brak kontaktów z ludźmi. Brak relacji, w których możemy odreagować, pośmiać się, często wyżalić czy po prostu przegadać codzienne sprawy." -

Brak towarzystwa ma również swoje dobre strony. Pracując w pojedynkę możemy tak zorganizować swoje obowiązki, by były one adekwatne do poziomu naszej koncentracji danego dnia. Ponadto, telepracownicy nie odczuwają presji wynikającej ze wzmożonej aktywności innych pracowników. Dzięki temu mogą uniknąć rywalizacji, z którą często mamy do czynienia pracując w siedzibie firmy.

Jak telepracownicy mogą sobie poradzić z ograniczeniami wynikającymi z charakteru ich pracy?

Dobrym pomysłem mogą być np. cotygodniowe spotkania w biurze lub w innym miejscu z kolegami z pracy. Możliwość osobistego kontaktu z przełożonym, bieżąca informacja zwrotna, otrzymywana bezpośrednio od szefa będzie z pewnością bardzo cenna i motywująca. A poza tym:

- "Radzę być zapobiegliwym - mówi Agnieszka Młodzikowska - możemy niejako nastawić się, przygotować na obniżony nastrój np. już we wrześniu. Mamy wtedy jeszcze wiele energii i zapału po słonecznych wakacjach i urlopie. Znamy już siebie, swój organizm, wiemy, że źle znosimy jesienne obniżenie nastroju. Właśnie wtedy warto opracowań plan - na fali powakacyjnego dobrostanu należy sporządzić listę rzeczy, które chcemy robić dla siebie podczas najtrudniejszego okresu w roku. Możemy w niej zawrzeć zajęcia aktywizujące, warsztaty rozwoju osobistego, kursy tańca, joga, spotkania ze znajomymi. Pamiętajmy też o zdrowej diecie, która teraz jest wyjątkowo ważna. Dodatkowe kalorie, cukry i węglowodany pochodzące z batoników, czekoladek i serowej pizzy tylko dodatkowo pogorszą nasz stan. Ważny jest także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu."

Jeżeli będziemy stosować się do tych zaleceń, praca w systemie telepracy będzie czystą przyjemnością, a chandra i złe samopoczucie ominął nas szerokim łukiem.

Opublikowano: 2011-11-07

Źródło: Genesis PR


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy