Gorące wiadomości

Obraz Boga wpływa na skłonność do kłamstwa

Naukowcy od dawna próbują zrozumieć, czy prawdą jest, że fundamentem moralności społeczeństwa jest religia i czy mają rację kaznodzieje głoszący, że zubożenie i osłabienie wiary wiedzie ludzkość do zbrodni i chaosu. Odpowiedzi na te pytania spróbowali znaleźć Azim Shariff z Uniwersytetu Oregońskiego i Ara Norenzayan z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej - czytamy w serwisie kp.ru. Przeprowadzili oni eksperyment dotyczący religii, który przyniósł zaskakujące wyniki.

Badacze poprosili studentów o wypełnienie testu matematycznego, a następnie poinformowali ich o usterce oprogramowania komputera, z pomocą którego wykonywany był sprawdzian. W efekcie zaledwie kilkanaście sekund po ukazaniu się treści zadania, wyświetlała się odpowiedź.

Aby tego uniknąć, poproszono studentów, by naciskali klawisz spacji. Chodziło o sprawdzenie skłonności uczestników badania do oszukiwania. Następnie studenci zostali poproszeni o scharakteryzowanie swojego stosunku do religii i Boga.

Uzyskane wyniki Shariff i Norenzayan porównali z częstością naciskania przez studentów klawisza spacji.

Okazało się, że skłonność do oszukiwania zależy od tego, w jakiego Boga wierzy człowiek: mściwego i karającego czy kochającego i wybaczającego. Uczestnicy eksperymentu, dla których Bóg jest przede wszystkim groźnym sędzią, oszukiwali rzadko. Natomiast z badań wynika, że osoby, które postrzegają Stwórcę jako wyrozumiałego, są bardziej skłonne do niemoralnych zachowań.

Badania wykazały również, że nie ma różnicy we wskaźnikach kłamstwa między wierzącymi i niewierzącymi. Wiara w małym stopniu wpływa na podejmowanie codziennych decyzji o charakterze praktycznym - taki wniosek wyciągnęli ze swoich badań naukowcy.

Opublikowano: 2011-05-03

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy