Porady psychologiczne

Czy problemem jest alkohol w moim życiu czy problemem jest toksyczny związek, z którego nie potrafię wyjść?

Szanowna Pani,

Chciałam zapytać się, na czym mniej więcej polega mój problem? Mam 30 lat, pracuję na pół etatu w biurze jako sekretarka, od kilku lat spotykam się z mężczyzną... i… no właśnie. Odkąd pojawił się w moim życiu ze mną jest coraz gorzej. Popadłam w kolosalne długi, utrzymywałam siebie i jego, mnóstwo alkoholu, zarwanych dni do pracy (pracowałam w dużych firmach na bardzo atrakcyjnych stanowiskach, mnóstwo pieniędzy, rozwój zawodowy, itd.) i z każdym rokiem jest coraz gorzej. Próbowałam odchodzić tysiące razy od niego, ale z nim źle a bez niego jeszcze gorzej. Przejęłam jego sposób myślenia, podejście do życia i po raz kolejny wpadłam w kolosalne długi, straciłam wspaniałą prace, a pomagają mi rodzice, którzy na poczet emerytury wzięli kredyt w banku żeby spłacić moje długi. Po raz drugi popełniłam ten sam bląd.

Chciałam się zapytać gdzie tkwi problem? Czy problemem jest alkohol w moim życiu czy problemem jest toksyczny związek, z którego nie potrafię wyjść? Gdzie mam się zgłosić : czy do poradni AA czy do ośrodka pomocy terapeutycznej?

Chce się uratować, bo wiem, że za jakiś czas tej siły, którą jeszcze posiadam, mi zabraknie i mogę zrobić sobie jakąś krzywdę - mam "silne" skłonności samobójcze - pojawiają się w takich właśnie momentach od ok 15 lat i coraz bardziej się nasilają...

Pozostaje z powazaniem

Małgorzata

odpowiada Ela Kalinowska, psycholog Ela Kalinowska, psycholog

Szanowna Pani,

myślę, że rzeczywiście warto wykorzystać sile jaka Pani jeszcze została, do poszukania profesjonalnej pomocy. Uważam, ze warto najpierw przyjrzeć się problemowi z alkoholem. Zazwyczaj nadużywanie alkoholu prowadzi do powstawania w życiu danej osoby wielu rożnych "nieuleczalnych" problemów, które się rozwiązują w momencie zaprzestania picia. Byc moze problem "toksycznego" związku jest tego rodzaju.

Może być też tak, ze problem związku jest niezależny od problemu alkoholowego - w takiej sytuacji również lepiej by było najpierw poradzić sobie z nadużywaniem alkoholu, a dopiero potem, na trzeźwo, "porządkować" sprawy związku.

Zachęcam zatem do odbycia konsultacji w poradni uzależnień.

Serdecznie pozdrawiam –

Elżbieta Kalinowska


Zobacz także: Jak uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną on-line?

Inne porady