Porady psychologiczne

Dawno temu wziąłem LSD. Mam częste bóle głowy, zawroty i problemy z koncentracją.

Nie wiedziałem, do kogo mam się z tym zwrócić, więc na początku postanowiłem poradzić się kogoś w taki sposób (dla mnie łatwiejszy). Chyba mam wielki problem. Dawno temu wziąłem LSD i coś się ze mną stało. Niby wszystko gra, ale jakoś inaczej. Mam częste bóle głowy, czuję, jakby mój mózg był ściśnięty. Bolą mnie gałki oczne. Częste wrażenie zawrotów głowy. Problemy z koncentracją i spójnym myśleniem.

Nie jestem pewien, czy to moja psychika szwankuje czy to coś neurologicznego. Nie chcę iść z tym do mojego lekarza ponieważ pracuję w MON-ie i nie chcę mieć z tego powodu problemów w pracy. Czy może mi Pani coś doradzić?

odpowiada Ela Kalinowska, psycholog Ela Kalinowska, psycholog

Witam,

uważam, że powinien Pan bezwzglednie i jak najszybciej udać się do lekarza. Jeżeli Panu bardzo zależy na dyskrecji, może Pan wybrać się na wizytę prywatną do neurologa. Rozumiem, że to co Pana powstrzymuje przed wizytą to lęk przed ujawnieniem faktu zażycia LSD - byc może mialo to jakis wpływ na obecne trudności, ale istnieje też duże prawdopodobieństwo, że przyczyna bólów glowy, ucisków i braku koncentracji jest zupelnie inna - powinien Pan jak najszybciej skontaktowac się z lekarzem.

Najczęstszymi opisywanymi powikłaniami po zażywaniu LSD sa tzw. flashback'i i twałe zaburzenia psychiczne (psychozy).

  1. Flashback'i - to ponowne doznawanie niektórych aspektow "podróży halucynogennej", ktora mogla miec miejsce kilka miesiecy lub kilka lat wczesniej. Doznania te zwiazane są zwykle z zaburzeniami wzrokowymi, takimi jak blyskajace kolory czy smugi w polu widzenia. Te doznania pojawiają się w wyniku stresu, zmęczenia lub przy wejsciu do ciemnego pokoju. W niektórych przypadkach zaburzenia wzrokowe sa stałe.
  2. Uważa się, że środki halucynogenne mogą przyspieszać lub zaostrzać psychozę, czy zaburzenia emocjonalne u niektórych, podatnych na to osob. Niektórzy badacze uważaja, ze LSD może wywoływać psychozę.

Opisane przez Pana objawy nie są więc typowymi reakcjami po użyciu LSD, natomiast są na tyle niepokojące, że uważam, iż bezwzględnie trzeba zdiagnozować, co jest ich źródłem

Myślę, że istotną informacją byłoby określenie, jakiego rodzaju ma Pan kłopoty ze spójnym myśleniem, czy ma Pan jakieś problemy z mówieniem, pamięcią, zorganizowanym ruchem (czy np. ma Pan poczucie, że stał się Pan niezdarny?), czy ma Pan jakieś problemy z pisaniem odręcznym, z czytaniem?

Serdecznie pozdrawiam -

Ela Kalinowska


Zobacz także: Jak uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną on-line?

Inne porady