Porady psychologiczne

Jak wytrwać w opiekowaniu się chorą ciocią?

Nie mam już siły na opiekę nad chorą ciocią. Zajmuję się nią prawie od 2 lat. Jestem potwornie zmęczona fizycznie i psychicznie. Jednocześnie chcę nadal się nią opiekować. Trudno mi sobie wyobrazić, że mogłabym z tego zrezygnować. Jak mogę polepszyć swój stan, jednocześnie nie rezygnując z pomagania?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Każdy opiekun osoby starszej prędzej czy później poczuje się zmęczony fizycznie i psychicznie znużony W specjalnych placówkach opiekuńczo-leczniczych taka pomoc świadczona jest przez zmieniających się pracowników - ze względu na swoją trudność nie może więc spadać tylko na jedną osobę.

Proszę pamiętać, że nie wszystko musi być tylko na Pani głowie. Powinna się Pani nauczyć prosić o pomoc bliskich, a nawet jej wymagać. Możliwość rozłożenia codziennych obowiązków na kilku członków rodziny znacznie Panią odciąży.

Jest też opieka społeczna, powszechne ubezpieczenie zdrowotne, proszę zasięgnąć języka, jaka pomoc w tych instytucjach przysługuje Pani cioci. I nie zapominać o sobie - znaleźć czas na wypoczynek, aktywność fizyczną, dotlenienie organizmu, a także wprowadzić zbilansowaną dietę. A receptą na przygnębienie spowodowane rutyną będzie wyjście ze znajomymi do kina, wizyta u kosmetyczki czy fryzjera.

Odreagowanie na stres jest konieczne, by jego długotrwała kumulacja nie skończyła się depresją.


Inne porady