Nowości wydawnicze

Kiedy odchodzą... Kiedy

Daniel Dziewit

BDM Edu, Warszawa 2020.

Książka "Kiedy odchodzą..." jest narracją osób dotkniętych samobójstwem bliskiej osoby.

Rozmówcy odpowiadając autorowi na pytanie co się stało i w jaki sposób sobie z tym poradzili, gdzie szukali wsparcia i siły, aby chciało im się dalej żyć. Opisy są dosłowne, bez pudrowania rzeczywistości. Bohaterowie książki w różny sposób dotknięci śmiercią samobójczą bliskiej osoby podzielili się swoim doświadczeniem. Nierzadko opisy są drastyczne - zdarzenia te i sytuacje takimi jednak były.

Rozmówcy podzieli się doświadczeniami ze swojego życia, niespodziewanym opuszczeniem przez tych, których już nie ma. Pozostał po nich jednak ślad na całe życie.

Jak potoczyły się losy sześcioletniej dziewczynki, która znalazła nieruchomego tatę w kuchni? Jak potoczyły się losy mężczyzny, który na chwilę wyjechał z domu z siedmioletnim synem, a po powrocie z wycieczki obaj znaleźli matkę i żonę wiszącą w salonie? Gdzie znaleźli siłę, aby to przetrwać i dalej żyć?

Świadectwa bohaterów są dla nich samych autoterapią i współdzieleniem się swoją traumą i niesamowitą walką o siebie i swoje dalsze życie. Książka "Kiedy odchodzą..." nie ma ambicji naukowych. Autor jest słuchaczem, w pewnym sensie kronikarzem tych zdarzeń, jest jedynie narratorem - nie ocenia, nie oskarża, nie wyciąga pochopnych wniosków.

W poszukiwaniu sensu życiowych zdarzeń pomocni dla Czytelnika mogą być paneliści, którzy skomentowali na łamach książki historie bohaterów.

Misją tej książki jest też i to, aby w czasach negacji życia być odpowiedzią na "poradniki" odpowiadające na pytanie "jak to zrobić?". Autorzy filmów czy instrukcji "jak odebrać sobie życie?" w taki czy inny sposób nie dają jednak żadnej gwarancji i jeśli próba zakończy się trwałym samookaleczeniem wówczas autor "poradnika" nie ma sposobu i rad - jak dalej żyć - na wózku inwalidzkim czy na łóżku w hospicjum. Nie pozostawia też żadnej recepty dla tych, którzy zostali.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!