Nowości wydawnicze

Psychologia migracji Psychologia

Jacek Kubitsky

Difin, Warszawa 2012.

Migracja jest zjawiskiem, którym psychologia kliniczna zaczęła interesować się niedawno. W książce zostały przedstawione ważniejsze zagadnienia związane ze zmianą kraju. Jej treść może okazać się pożyteczna dla psychologów i psychoterapeutów oraz dla samych migrantów, łącznie z turystami zarobkowymi, pracownikami firm międzynarodowych i dyplomatami.

Migracja jest przedsięwzięciem niosącym w sobie element nadziei i zarazem ryzyka. Jedną z zalet migracji jest możliwość uwolnienia się od "niechcianego" życia, a niebezpieczeństwem samotność i zatracenie samego siebie. Powiedzenie "poznając siebie, poznajesz świat" zawiera wiele mądrości życiowej. Migrant mógłby także powiedzieć: "poznając świat, poznajesz siebie".

Zobacz także fragment książki - artykuł "Emocjonalne skutki emigracji".    Autor mieszka w Sztokholmie od 1966 roku. Ukończył studia na Uniwersytecie Sztokholmskim (romanisty­ka, iberystyka, językoznawstwo, filmologia) oraz na Uniwer­sytecie Uppsalskim (psychologia). Specjalizacja w dziedzinie psychologii klinicznej i psychoanalizy w Oslo. Przez ponad 30 lat pracował w szpitalach i przychodniach psychiatrycznych Sztokholmu. Obecnie pracuje jako prywatnie praktykujący psychoterapeuta i psychoanalityk. Autor "Vademecum psychoterapeuty", "Vademecum terapeuty rodzinnego" i "Szwecji od środka". Kubitsky jest autorem największego "Słownika szwedzko-polskiego i polsko-szwedz­kiego" opublikowanego w Szwecji, a następnie w Polsce. Ponadto jest autorem "Polska pa väg" ("Rozmówki polskie dla Szwedów"), "Przysłów polsko-szwedzkich" oraz współautorem "Grama­tyki szwedzkiej dla Polaków". Jest także autorem przekładów ze szwedzkiego i norweskiego na polski oraz z polskiego, portugalskiego i rosyjskiego na szwedzki. W 1997 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za przekład z jęz. szwedzkiego "Słownika psychoanalizy".
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!